Nowa taryfa Kolei Śląskich – uproszczenie czy podwyżka?

Nowa taryfa Kolei Śląskich – uproszczenie czy podwyżka?

15 maja 2022 Wyłącz przez administrator

Różnice są znaczące. Nowy cennik Kolei Śląskich początkowo był „uproszczeniem”, a o „podwyżce” mowy nie było. Obowiązuje od jutra.

***

Można było odnieść wrażenie, że Koleje Śląskie jak ognia bały się słowa „podwyżka”. Choć każdy zapewne zrozumiałby, że inflacja i podwyżki cen energii nie mogły pozostać bez wpływu na sytuację finansową również i tej spółki.

Od jutra obowiązuje nowa taryfa Kolei Śląskich. W momencie kiedy ją wprowadzono, pojawiło się szereg analiz, dotyczących starego cennika i tego, który obowiązywać ma od poniedziałku.

„Gazeta Wyborcza” na przykład zauważyła, że: „Za bilety trzeba będzie płacić nawet o 140 proc. więcej, znika większość biletów liniowych”.

W artykule podano, że z 30 biletów liniowych pozostanie tylko siedem. Podróż z Katowic do Gliwic kosztować ma 2 zł więcej (bilet normalny kosztował 7 zł, kosztować będzie 9 zł).

Jeszcze poważniejsza podwyżka nastąpi na trasie Katowice Tychy.

Do dziś płacimy za ten przejazd 4,5 zł. Od jutra aż 7 zł.

Na jednych szlakach ma być nieco drożej, na innych znaczące podwyżki. I tak na przykład w ten weekend jedziemy z Katowic do Wisły za 19,5 zł.

W przyszły weekend ta przyjemność kosztować będzie 23 zł. Ale „Gazeta Wyborcza” podaje nawet taki przykład: bilet z Chybia do Cieszyna, który dziś kosztuje 5 zł, a od jutra będzie kosztował 12 zł.

Tymczasem Koleje Śląskie początkowo informował o „uproszczeniu” cennika. Zaś słowo podwyżka nie padło ani razu w pierwszej informacji, jaką spółka ta opublikowała o zmianach.

Było to dosyć dziwne, więc zadaliśmy w tej sprawie pytania. I szczerze mówiąc, do dziś nie otrzymaliśmy wyjaśnień, mimo prowadzonej w tej sprawie konwersacji.

Koleje Śląskie natomiast opublikowały następną informację (o charakterze filmowym) w sprawie nowej taryfy: „Wyjaśnimy też mityczną kwotę podwyżki, która pojawiła się w przekazie publicznym”.

W krótkim filmie wreszcie pada słowo, którego wcześniej unikano: „Nowe podwyżki są podyktowane koniecznością zmian”. Dowiadujemy się, że KŚ „chcą utrzymać stare połączenia, jak również wprowadzić nowe”.

W filmie wyjaśniono, że:
1. Bezpieczeństwo jest priorytetem KŚ. Stąd prowadzone są bieżące naprawy, przeglądy rewizyjne itp.
2. Dzięki modyfikacjom i innym działaniom tabor KŚ staje się nowoczesny.
3. Rozwija się technologicznie nie tylko świat, ale rozwijają się technologicznie również Koleje Śląskie.
4. To wymaga nakładów finansowych.
5. Nowością będzie bilet 5-dniowy. To „ukłon” w stronę pasażerów pracujących w trybie „hybrydowym”.
6. Nie jest tak, że KŚ podniosły cenę biletów o 140 proc. Ten wzrost dotyczy tylko i wyłącznie jednego połączenia, nie cieszącego się dużym zainteresowaniem (Chybie – Czechowice-Dziedzice). Zmiana wynika z rezygnacji z oferty specjalnej i wprowadzenia biletu jednorazowego.
7. Wzrost cen pozostałych biletów kształtuje się na poziomie kilkunastu procent.

Szkoda, że Koleje Śląskie, przed wprowadzeniem zmian, nie poinformowały o nich szeroko i otwarcie. Być może to pozwoliłoby niektórym pasażerom przygotować się do nich.

Jasna i przejrzysta polityka informacyjna pozwoliłaby także uniknąć nieporozumień, o których pani rzecznik w krótkim nagraniu mówiła.

Mateusz Cieślak

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***