Które zoo jest fajniejsze?

Które zoo jest fajniejsze?

12 maja 2022 Wyłączono przez administrator

Nasze czy ostrawskie? Delegacja z Ostrawy zwiedziła Śląskie Zoo.

***

Goście z Ostrawy zobaczyli m.in. wybieg hulmanów – małp, które trafiły do śląskiego ZOO właśnie z Czech, budynek pingwinów Humboldta (podobny ma powstać w ostrawskim ZOO) i wybieg dla lwów angolskich.

– Województwo Śląskie współpracuje z Krajem Morawsko-Śląskim, które jest naszym regionalnym partnerem, zaś Śląskie ZOO także współpracuje z Ogrodem Zoologicznym w Ostrawie. To właśnie z Ostrawy na Śląsk przyjechała ostatnio grupa hulmanów, czyli średniej wielkości małp, które na wolności zamieszkują obszar Półwyspu Indyjskiego. W małpiarni na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego można już zobaczyć dwie dorosłe samice i cztery młode małpki z tego gatunku. Bez wątpienia to jedna z najnowszych atrakcji dla odwiedzających nasze ZOO – akcentuje Izabela Domogała, członek zarządu województwa.

Grupa hulmanów, która zamieszkała w Chorzowie, składa się z sześciu osobników – dwóch dorosłych samic oraz czwórki ich młodych (dwa samce i dwie samice). Wszystkie małpy urodziły się i wychowały w ogrodzie zoologicznym w Ostrawie.

Nowych mieszkańców chorzowskiego zoo można zobaczyć w budynku małpiarni. Małpy znajdują się w wolierze zajmowanej do niedawna przez gerezy abisyńskie – są to pomieszczenia przy wejściu do budynku od strony budynku pawianów.

Na razie jeszcze zwierzęta aklimatyzują się do nowego miejsca i poznają swój nowy dom, jednak już można je oglądać.

W zwiedzaniu udział udział wzięli: radny miasta Ostrawa Tomáš Macura, wiceprezydent Ostrawy Kateřina Šebestová, dr Zdenek Sadownik z kancelarii prezydenta Ostrawy oraz przedstawiciele ostrawskiego zoo – dyrektor Jiří Novak i Jana Polaćkova.

Stronę polską reprezentowali: członek zarządu województwa Izabela Domogała, prezydent Katowic Marcin Krupa, dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, Marek Mitrenga i wicedyrektor Andrzej Malec.

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

Fot. Tomasz Żak / UMWŚ.