Już jutro wspólne sprzątanie Katowic (na Ligocie).

Już jutro wspólne sprzątanie Katowic (na Ligocie).

13 maja 2022 Wyłączono przez administrator

Podkreślmy, że to inicjatywa naszych ukraińskich gości.

***

Uciekinierzy goszczący w Katowicach, wraz z mieszkańcami, posprzątają jutro fragment katowickiej Ligoty. To sposób na wyrażenie wdzięczności z jednej strony, a z drugiej na integrację z lokalną społecznością.

Akcja ma też promować segregowanie odpadów i picie katowickiej kranówki.
Subotnik, w Polsce nazywany czynem społecznym, to tradycja pozostała w niektórych krajach powstałych po rozpadzie ZSRR.

Ukraińcy, którzy z powodu wojny znaleźli się w Polsce, u nas organizują subotniki, czyli sprzątanie parków i lasów w czynie społecznym.
Subotniki zaczęły się w marcu, gdy uchodźcy chcieli jakoś odwdzięczyć się za gościnę mieszkańcom Suwałk. W jedną z sobót posprzątali dwa zieleńce.
Wkrótce ich rodacy, przebywający w innych miejscowościach Polski, zaczęli robić subotniki i akcja szybko nabrała ogólnokrajowego charakteru.

Inicjwane przez Ukraińców czyny społeczne odbyły się m.in w: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Szczecinie, Białymstoku, Lublinie, Poznaniu.

U nas nie będą tego robić sami.

– W Katowicach gościmy tysiące osób, które uciekły do Polski z powodu rosyjskiej napaści na Ukrainę. Kiedy tylko dowiedzieliśmy się, że mieszkańcy akademików przy ulicy Franciszkańskiej, gdzie schronienie znalazło prawie 400 z nich, chcą zorganizować subotnik w Ligocie, zdecydowaliśmy, że nie będą sprzątać sami – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Mając na uwadze nasze doświadczenia związane z przebiegiem akcji SprzątaMy Dzielnice wiemy, że to dobry sposób na integrację.

Subotnik odbędzie się 14 maja w Ligocie. Ma to być okazja do wspólnego sprzątania, ale też do poznania się i integracji.

Udział zadeklarowało już ok. 70 mieszkańców akademików przy ul. Franciszkańskiej, ale do pomocy zaproszeni są wszyscy chętni – w tym także mieszkańcy Katowic. Wybrany do sprzątania teren to okolice stawu i skwer nad Ślepiotką oraz dolina Ślepiotki przy ulicy Armii Krajowej.
To teren atrakcyjny przyrodniczo i rekreacyjnie. Niedaleko stąd do akademików, w których mieszkają uchodźcy.

Zbiórkę przewidziano na godz. 10, na skwerze nad Ślepiotką, przy skrzyżowaniu ulic Wczasowej i Armii Krajowej. Akcja odbędzie się w godzinach od 10.00 do 13.00.

Wydarzenie będzie specjalną edycją cyklicznej akcji „SprzątaMy Dzielnice”, w ramach której, w minionych latach, setki wolontariuszy posprzątały 24 duże tereny zielone w Katowicach.

Wydarzenie koordynuje Stowarzyszenie Wolnej Herbaty, które jest liderem ruchu Zero Waste i Sharing Economy na Śląsku i promuje ograniczenie produkcji odpadów. Na miejscu będą dostępne worki do selektywnej zbiórki odpadów i rękawice, a także dodatkowy sprzęt, np. wózek do wożenia większych gabarytów.

Jak zawsze podczas wydarzenia promowane będą ekologiczne postawy, związane z segregowaniem śmieci czy piciem wody z kranu.

Akcja jest elementem prowadzonej od trzech lat kampanii „Kranówka katowicka. Szluknij sie z kokotka!”. Uczestnicy sprzątania proszeni są o przybycie z własnymi kubkami na wodę, na miejscu dostępny będzie też słodki poczęstunek i owoce.

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

 

Za WKS UMK. Fot. Stowarzyszenie Wolnej Herbaty.