Będzie więcej połączeń katowickiego Janowa ze śródmieściem.

Będzie więcej połączeń katowickiego Janowa ze śródmieściem.

18 maja 2022 Wyłącz przez administrator

Reakcja na potrzeby mieszkańców.

***

Jesienią zmieni się trasa linii autobusowej nr 930. Nowe rozwiązanie sprawi, że mieszkańcy Janowa będą mogli dojeżdżać do centrum Katowic nie tylko bezpośrednio autobusem – tak jak do tej pory, ale również przesiadając się na tramwaj na Centrum Przesiadkowym Zawodzie. Co ważne – w planach uwzględnione zostało także zwiększenie częstotliwości połączeń na linii 930.

Obecnie autobusy linii 930 jeżdżą pomiędzy katowickim Dworcem a przystankiem Nikiszowiec Pętla. Jesienią ma się to jednak zmienić. Zarządu Transportu Metropolitalnego ustalił z UM Katowice modyfikację powyższej trasy. Autobusy nadal będą ją rozpoczynać i kończyć w centrum Katowic, ale będzie ona prowadzić aż do i z Centrum Przesiadkowego Zawodzie – ulicami Murckowską, Gospodarczą, Szopienicką, następnie przez Nikiszowiec i Janów (z obsługą przystanków Nikiszowiec Szpital, Nikiszowiec Kościół, Janów Zamkowa Skwer, Janów Zamkowa, Janów Leśnego Potoku, Janów Oswobodzenia Cmentarna, Janów Lwowska Szkoła) i ulicą Bagienną.

Nowe rozwiązanie – nowe korzyści dla mieszkańców katowickiego Janowa.

Po pierwsze, pasażerowie będą mogli korzystać z autobusów linii 930 co 30 minut w dni robocze i co 60 minut w soboty, niedziele i święta. Do tej pory połączenia realizowane były w tych dniach kolejno co 60 i 90 minut. Dodatkowo, rozkład jazdy będzie zakładał synchronizację naprzemienną co 15 minut z rozkładem jazdy linii 674.

Po drugie, mieszkańcy Janowa zyskają nową możliwość dojazdu do centrum Katowic. Autobusy linii 930 w jednym kierunku będą dojeżdżać do Centrum Przesiadkowego na Zawodziu, co oznacza, że pasażerowie będą mogli przesiąść się na tramwaj i dotrzeć do centrum stolicy Metropolii transportem szynowym.

Zaletą zaplanowanego rozwiązania jest także włączenie do obsługi przez autobusy linii 930 większej części dzielnicy Janów. Autobusy, zamiast jechać ulicą Ociepki i obsłużyć jeden przystanek, pojadą ulicą Zamkową, Grodową i Leśnego Potoku i tym samym obsłużą 3 przystanki (Janów Zamkowa, Janów Leśnego Potoku i Janów Oswobodzenia Cmentarna). Plusem jest także to, że autobusy będą obsługiwać nowe osiedle mieszkaniowe w dzielnicy Nikiszowiec.

Zmiana trasy linii 930 zostanie wprowadzona po rozstrzygnięciu postępowania na „Świadczenie usług autobusowego transportu publicznego…”. Przetarg został ogłoszony na początku maja. Firmy przewozowe mają czas na składanie ofert do 7 czerwca.

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***