Tuż przed prawosławną Wielkanocą w Katowicach zorganizowane zostanie polsko-ukraińskie spotkanie integracyjne.

Tuż przed prawosławną Wielkanocą w Katowicach zorganizowane zostanie polsko-ukraińskie spotkanie integracyjne.

22 kwietnia 2022 Wyłącz przez administrator

Piknik odbędzie się w najbliższą sobotę 23 kwietnia na terenie akademików, w których mieszkają uchodźcy.

***

Ideą spotkania jest integracja uchodźców z Ukrainy z mieszkańcami Katowic. Według szacunków w Katowicach przebywa od 20 do 30 tysięcy osób, które uciekły przed wojną.
Część z nich mieszka w budynkach po byłych akademikach, przy ul. Franciszkańskiej 8-10. Zakwaterowanych jest tam w sumie ponad 400 osób.

To właśnie na terenie akademików odbędzie się spotkanie.

– Sytuacja się stabilizuje. Przyjeżdża coraz mniej uchodźców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Nasi goście powoli zadomawiają się w Katowicach. Coraz więcej osób zaczyna szukać pracy, ponad 2200 dzieci zapisanych jest do katowickich placówek oświatowych.

Jak dodaje, jutrzejszy piknik będzie świetną okazją do bliższego poznania się.

– Zachęcam do udziału w nim zarówno naszych gości z Ukrainy, jak i mieszkańców Katowic. Szczególnie zapraszam wolontariuszy, którzy od początku inwazji Rosji na Ukrainę pomagają uchodźcom – dodaje prezydent.

Na terenie boisk, za akademikiem „Sikorka”, ustawiona będzie scena. W programie znalazły się występy zespołów z Miejskiego Domu Kultury „Ligota” (uczestnicy zajęć „Śpiewaj razem z nami”) i Miejskiego Domu Kultury „Południe” (Paweł Synowiec & Arkadiusz Niemiec- duet perkusjonistów w koncercie pt. „Rytm – dźwięki bez barier”).

Na scenie zobaczymy również zespół „Czornobrywc’i” (Чорнобривці). Specjalny program artystyczny przygotowali także mieszkańcy akademików.

Będzie też mnóstwo atrakcji dla dzieci. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w zabawach i konkursach (wyścigi w spodniach wieloosobowych, mega twister, maty animacyjne, chusta klanza, hula-hop, wyścigi taczek, mega buty, tunele animacyjne, przeciąganie liny, budowanie z klocków Maple i inne). Oprócz tego będą bańki mydlane, malowanie buziek, figurki z balonów plastycznych i dmuchana tarcza dart.

Spotkanie integracyjne będzie też okazją do spróbowania ukraińskich potraw. Przygotują je mieszkanki akademików. Fundacja Wolne Miejsce natomiast ugotuje tradycyjny żur.

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Za BP UM Katowice.