Nowa płyta postojowa międzynarodowego lotniska Katowice Airport to więcej połączeń do innych lotnisk Polski oraz świata.

Nowa płyta postojowa międzynarodowego lotniska Katowice Airport to więcej połączeń do innych lotnisk Polski oraz świata.

13 kwietnia 2022 Wyłączono przez administrator

To nietypowy parking – tylko dla samolotów.

***

Na pyrzowickim lotnisku oddano do użytku nową płytę postojową samolotów o powierzchni 6,4 hektara. Jest tam dziewięć stanowisk dla najpopularniejszych na świecie samolotów średniodystansowych typu airbus A320 lub boeing 737, które w branży lotniczej oznaczane są kodem C.

Dzięki zakończeniu tej inwestycji liczba stanowiska postojowych dla tego typu statków powietrznych wzrosła w Pyrzowicach z 37 do 46. Wartość przedsięwzięcia, które rozpoczęło się pod koniec 2019 roku, to 51 mln zł brutto.

Budowa nowej płyty to jedno z dwóch zadań składających się na projekt rozbudowy bazy do obsługi technicznej samolotów. Drugim jest konstrukcja trzeciego hangaru, który powstaje przed świeżo oddaną do użytku nawierzchnią lotniskową.

– Pomimo pandemii koronawirusa, która wywołała największy kryzys w historii branży lotniczej, zrobiliśmy wszystko, żeby nie przerwać kluczowych dla rozwoju Pyrzowic inwestycji. Osiągnęliśmy ten cel – przekonuje Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA. – W trakcie pandemii rozbudowaliśmy terminal pasażerski B. Z powodzeniem realizujemy także projekt rozbudowy bazy do obsługi technicznej samolotów. Oddane do użytku nowe stanowiska postojowe są ważne z perspektywy rozwoju Katowice Airport. Ułatwią także obsługę frachtowców z pomocą humanitarną dla Ukrainy.

Rozbudowa pola ruchu naziemnego Katowice Airport, na które składa się droga startowa, drogi kołowania i płyty postojowe trwa od 2007 roku. Wtedy spółka GTL SA rozpoczęła największy w historii lotniska program inwestycyjny.

Wówczas powierzchnia pola ruchu naziemnego wynosiła 33 hektarów. Dziś jest to już ponad 88 ha.

W latach 2007-2022 w Pyrzowicach przeprowadzono osiem dużych projektów związanych rozbudową pola ruchu naziemnego, w tym pięć dotyczyło budowy nowych płyt postojowych. Wybudowano także nową płytę do odladzania, zmodernizowano drogi kołowania i zrealizowano kluczowe dla funkcjonowania portu zadanie, czyli budowę nowej drogi startowej o długości 3 200 metrów z systemem dróg kołowania.

Łączna wartość inwestycji związanych z rozbudową pola ruchu naziemnego w latach 2007-2022 wyniosła ok. 470 mln zł brutto, z tego 130 mln zł stanowiło wsparcie Unii Europejskiej.

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

Za UMWŚ. Fot. GTL.