Żydzi, muzułmanie i chrześcijanie to jedna rodzina.

Żydzi, muzułmanie i chrześcijanie to jedna rodzina.

10 stycznia 2022 Wyłączono przez administrator

W trudnych dzisiejszych czasach zbyt często o tym zapominamy, jak i zapominamy, że jednymi z najważniejszych naszych wartości są tolerancja i dialog.
Dlatego tak ważna jest inicjatywa Katowic.
Kalendarz trzech religii.

***

Już po raz dziesiąty nowy rok został powitany przez stolicę woj. śląskiego „Kalendarzem trzech religii”. To wydawnictwo jest owocem współpracy chrześcijan, Żydów i muzułmanów, środowisk naukowych i kulturalnych.

– Dialog i szacunek okazywany każdemu człowiekowi, a także otwartość na wielokulturowość to przesłanie, które obecnie powinno szczególnie głośno wybrzmiewać w naszym kraju – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Ten Kalendarz to narzędzie formowania dialogu międzyreligijnego. W tym roku prezentuje on różne formy dialogu.

Tym razem Kalendarz został wydrukowany w ponad 100 tys. sztuk, a część jego nakładu jest dostępna bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej na Rynku 1 w Katowicach.

Tu waro przypomnieć, że pierwsze wydanie Kalendarza miało nakład 3 tys. egzemplarzy. Cieszył się on jednak tak ogromną popularnością, że podjęto decyzję o zwiększeniu nakładu do 100 tys. egzemplarzy.

Warto także dodać, że w pracach na Kalendarzem po stronie chrześcijańskiej uczestniczyli przedstawiciele kościołów: Katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego i Prawosławnego. Swój udział miał Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.

Poniżej prezentujemy wypowiedzi przedstawicieli środowisk religijnych oraz naukowych (siłą rzeczy krótkie fragmenty):

r Mariola T. Kozubek, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.
Współzałożyciel i redaktor naczelny KTR:

„Kalendarz jako publikacja popularnonaukowa, skierowana do szerokiego grona odbiorców, jest narzędziem edukacyjno-informacyjnym, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat trzech religii monoteistycznych. Jesteśmy bowiem przekonani, że rzetelna wiedza o „Innym” otwiera na jego bogactwo kulturowe i duchowe, w którym odnaleźć można wartości uniwersalne”.

Ks. dr Tadeusz Czakański, Delegat abp. W. Skworca ds. dialogu z judaizmem i islamem. Współzałożyciel i współredaktor KTR:

„Dziesiąta edycja Kalendarza Trzech Religii wpisująca się w historię Katowic – miasta o charakterze wielokulturowym i wielowyznaniowym to realizacja nadziei, o której mówili papieże św. Jan Paweł II i Benedykt XVI, a obecnie papież Franciszek. Nadziei na lepsze jutro”.

Dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.
Recenzent naukowy KTR:

„Jego wkład w dziedzinie dialogu międzyreligijnego jest nie do przecenienia. Pokazuje także, jak ważne dla władz miasta Katowice, które finansują ten projekt, jest przyjazne współistnienie na terenie Miasta wyznawców różnych religii oraz ich współpraca. Kalendarz jest również dowodem na to, że Katowice są miastem przyjaznym, otwartym oraz tolerancyjnym i taki obraz tego Miasta ukazuje światu”.

Bp dr Marian Niemiec, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Katowicach. Konsultant KTR:

„Na Kalendarz czeka wielu duchownych i świeckich nie tylko z Katowic, ale z całej Polski. Również wielu nauczycieli i katechetów pyta o Kalendarz, ponieważ jest on wielkim źródłem wiedzy o Kościołach i religiach”.

Włodzimierz Kac, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach. Konsultant KTR:

„10 lat współpracy w przygotowaniu Kalendarza Trzech Religii miało istotny wpływ nie tylko na mnie, na naszą społeczność żydowską skupioną w GWŻ w Katowicach, ale również na w społeczność żydowską w Polsce i poza jej granicami, gdyż z roku na rok Kalendarz stawał się coraz bardziej popularny. Prace nad Kalendarzem pozwoliły na dostrzeżenie faktu, że więcej nas łączy niż dzieli, a przede wszystkim, że nawet te różnice, które istnieją między nami, bardzo nas mogą wzbogacić.”

Imam Jabbar Koubaisy, Dyr. Centrum Kultury i Dialogu Doha w Katowicach, delegat LM w RP ds. dialogu międzyreligijnego. Konsultant KTR:

„Służy do umacniania pokoju, zaniechania nieporozumień we wzajemnych kontaktach oraz pragnieniu lepszego poznania i zrozumienia historii, religii oraz tradycji. Dialog między religiami jest wyzwaniem dzisiejszych czasów”.

Dr hab. Marek Rembierz, prof. UŚ. Konsultant naukowy KTR:

„Kalendarz to nie tylko dogodny sposób obliczania upływu czasu, aby go odpowiednio wykorzystać i zagospodarować, ale to także wyraz liczenia się z czasem jako szczególnego rodzaju wartością w ludzkim życiu”.

Dr hab. Aleksandra Pethe, prof. UE w Katowicach. Współredaktor KTR:

„Bez wątpienia, każda edycja zachęca do prowadzenia dialogu życia codziennego w duchu otwartości, empatii, wzajemnego zrozumienia i poszanowania na rzecz integralnego rozwoju człowieka, bowiem pomimo przemian cywilizacyjnych czy rewolucji technologicznych, w najgłębszej naturze człowieka pozostaje potrzeba poszukiwania doświadczenia tego, co metafizyczne, co religijne, co duchowe i uniwersalne”.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Za BP UM Katowice. Fot. S. Rybok.