Złoty zegarek Wojciecha Korfantego przyleciał aż z USA.

Złoty zegarek Wojciecha Korfantego przyleciał aż z USA.

13 stycznia 2022 Wyłącz przez administrator

I pozostał na pyrzowickim lotnisku.

***

W sierpniu 1989 roku z okazji 50-tej rocznicy śmierci Wojciecha Korfantego przybyły do Katowic ze Stanów Zjednoczonych jego dwie córki: Halżka Kozłowska i Maria Ulman. Córki wielkiego patrioty polskiego i śląskiego złożyły wizytę ówczesnemu arcybiskupowi katowickiemu Damianowi Zimoniowi i wręczyły mu złoty zegarek kieszonkowy marki Glashuette (n. 069, bez dewizki), który za życia mierzył czas ich ojcu.

Pod koniec 2021 roku w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice Airport odsłonięto gablotę z zegarkiem należącym do Wojciecha Korfantego – patrona lotniska.

Zegarek marki Glashuette ma złotą kopertę i nr 069, bez dewizki.

Zapewne wszyscy wiemy, lecz przypomnijmy. Wojciech Korfanty nazywany jest jednym ze współtwórców odrodzonej i niepodległej Ojczyzny oraz tym, który przywrócił Śląsk Polsce.

Owa pamiątka jest również symbolicznym zwieńczeniem obchodów stulecia powstań śląskich, które to obchody organizowano w latach 2019-2021. Historyczną pamiątkę można oglądać w łączniku pomiędzy terminalami B i C lotniska Katowice Airport w Pyrzowicach. (ir)

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***