Ważna zmiana na komunikacyjnej mapie Katowic.

Ważna zmiana na komunikacyjnej mapie Katowic.

13 stycznia 2022 Wyłącz przez administrator

Koniec długich utrudnień.

***

We wtorek 18 stycznia otwarty zostanie zjazd z ulicy Pszczyńskiej dla jadących od centrum Katowic w ulicę 73-go Pułku Piechoty (w kierunku Ligoty i Ochojca).

Jego otwarcie nastąpić ma około południa. Tak, by w godzinach szczytu był on już dostępny.

Cała inwestycja – budowa węzła drogowego przy Giszowcu – ma być zakończona w drugiej połowie tego roku. Jest ona największym przedsięwzięciem tego rodzaju, realizowanym w Katowicach, od budowy tunelu pod rondem obok Spodka.

Poprzez budowę tego węzła drogowego bardzo wiele się zmieni. Przede wszystkim mniejsze będą korki na tej ważnej arterii.

A jakie one są – i były przed rozpoczęciem przebudowy – wielu z nas dobrze pamięta. Jednym z głównych celów przyświecających tej inwestycji jest oddzielenie ruchu tranzytowego od lokalnego.

– W efekcie przebudowy skrzyżowanie Pszczyńskiej i 73 Pułku Piechoty będzie dwupoziomowe, a ruch lokalny zostanie oddzielony od tranzytowego – tłumaczy Bogusław Lowak, naczelnik Wydziału Transportu Urzędu Miasta Katowice. – Powstaną tu zatem dwa węzły: jeden będzie rozprowadzał ruch tranzytowy w kierunku Tychów, Cieszyna i Skoczowa oraz na północ w kierunku autostrady A-4 i dalej w kierunku Krakowa i Wrocławia oraz Łodzi i Gdańska, drugi będzie przeznaczony dla ruchu lokalnego – w kierunku Giszowca, Murcek i Ochojca.

Całe to przedsięwzięcie możliwe jest dzięki Unii Europejskiej. Kosztować ono będzie 308,1 mln zł, z czego aż 239,3 mln zł to dofinansowanie unijne.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Za BP UM Katowice. Fot. NDI.