Obrona konieczna. Taką linię obrony przyjął pełnomocnik Grzegorza P.

Obrona konieczna. Taką linię obrony przyjął pełnomocnik Grzegorza P.

2 grudnia 2021 Wyłącz przez administrator

Najpierw zabójstwo a potem podpalenie. Czy poszło tylko o luksusowy samochód?

***

Świętochłowiczanin Grzegorz P. latem 2019 roku bestialsko zamordował kolegę, a potem wspólnie z partnerką podpalił zwłoki.

Ta linia obrony kompletnie nie przekonała dzisiaj sędziów Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Trzyosobowy doświadczony skład sędziowski utrzymał w mocy wyroki tutejszego sądu okręgowego, ostatecznie skazując Grzegorza P na karę 25 lat pozbawienia wolności.

Jego konkubina Aleksandra P. ma spędzić w więzieniu – zasądzone w kwietniu – trzy lata za pomoc bandycie i zacieranie śladów tego niegodziwego czynu.

Na złagodzenie wcześniejszego wyroku zasłużył w ocenie sądu jedynie wspólny kolega tej pary i zamordowanego Łukasza Porwolika, pseudonim Bolero. Marcinowi L., za utrudnianie śledztwa, zmniejszono karę z dwóch lat na półtora roku więzienia.

Jak wykazał zgromadzony w sprawie materiał, mężczyzna ten został zmanipulowany i po części zastraszony przez zabójcę, jednak nie na tyle by przez kilkanaście dni nie zgłosić służbom zaistniałej sytuacji.

Sędziów nie przekonała zupełnie treść zażalenia obrońcy Aleksandry, który chciał dla niej wyroku w zawieszeniu z tytułu opieki nad małoletnią córką. Ojcem dziewczynki jest główny skazany Grzegorz P.
Aleksandra nie przekonała sędziów, że pomoc w ukryciu i zbezczeszczeniu zwłok, podrobieniu umowy sprzedaży bmw, ukradzionego Łukaszowi, oraz posiadanie substancji psychoaktywnych, były wynikiem panicznego strachu i wynikającej z niego dezorientacji.

Sąd jednoznacznie stwierdził, że działania prawomocnie już skazanej kobiety były planowane a także stanowiły jej przemyślany, świadomy wybór.

Przypomnijmy: Łukasz Porwolik zaginał 3 sierpnia 2019 roku. Nie wrócił ze spotkania z późniejszym mordercą, któremu miał sprzedać swój drogi samochód. Jego spalone zwłoki znaleziono nieopodal działki należącej, jak się później okazało, do rodziców Grzegorza P. Znajduje się ona w województwie opolskim.

Dalsze ustalenia wykluczyły jakoby powodem tego brutalnego mordu miało być jedynie eleganckie bmw ofiary. Obaj mężczyźni uwikłani byli w handel narkotykami i już wcześniej dochodziło między nimi do nieporozumień.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Fot. Wikimedia.