Minister zdrowia: Iza umarła w pszczyńskim szpitalu na skutek błędu lekarzy.

Minister zdrowia: Iza umarła w pszczyńskim szpitalu na skutek błędu lekarzy.

1 grudnia 2021 Wyłącz przez administrator

Błąd lekarski czy okrucieństwo przepisów zaostrzających zakaz antyaborcji? Czy trwałe uszkodzenie bądź nieuleczalna choroba płodu – wedle interpretacji przepisów – nie stanowi zagrożenia życia matki?

Tylko to ostatnie, według Trybunału Konstytucyjnego, może być powodem przerwania ciąży.

Według wyroku TK z 22 października ubiegłego roku aborcja jest zakazana, nawet jeśli płód ma nieuleczalne wady. I treścią tego nieludzkiego paragrafu kierowali się dwaj lekarze dyżurujący 20 września tego roku w pszczyńskim szpitalu, do którego przywieziono ciężarna Izabelę (to wynika z SMS-ów wysyłanych przez 30-latkę).

Lekarze czekali na obumarcie płodu. Kobieta w szpitalu zmarła, a jak podaje mecenas, reprezentująca jej rodzinę, w wyniku wstrząsu septycznego.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski otrzymał właśnie raport z kontroli NFZ w tej sprawie. Jego szczegółów, póki co, nie chce ujawniać (w kolejnym tekście szczegóły). Jako przyczynę śmierci kobiety – żony i matki 9-letniego dziecka – podaje błąd lekarski.

Na stronie internetowej szpitala czytamy, że dwaj lekarze, którzy opiekowali się Izabelą w ostatnich chwilach życia, są zawieszeni w swych obowiązkach, a personel składa rodzinie zmarłej wyrazy głębokiego współczucia.

Pełnomocnik rodziny zmarłej mecenas Jolanta Budzowska sugeruje sfałszowanie przez szpital dokumentacji medycznej, o czym powiadomiła prokuraturę w Katowicach. Kolejne ustalenia w sprawie szokują coraz bardziej.

Wygląda na to, że uszkodzony płód w ciele późniejszej denatki w ogóle nie był monitorowany, chociaż badania bezsprzecznie wskazywały na jego trwałe uszkodzenie oraz bezwodzie, które nie dawało dziecku szans na przeżycie. Do szpitala zgłosiła się zdrowa ciężarna kobieta, której przedwcześnie odeszły wody płodowe.

Zachorowała ona i zmarła w placówce, której celem istnienia jest ratowanie ludzkiego zdrowia i życia. Zaś relacje pacjentek, dzielących z Izabelą szpitalną salę, są porażające.

Jej pobyt w szpitalu trwał zaledwie dobę i tylko raz w tym czasie rozmawiała z lekarzem. Zarówno jemu jak i położnym mówiła o swoim pogarszającym się samopoczuciu.

Przed śmiercią miała około 40 stopni gorączki i cała się trzęsła. Kiedy w nocy klęczała na ziemi i wymiotowała , została usunięta z sali dla, jak stwierdzono, dobra innych pacjentek, by były spokojne i wypoczęte.

Przypomnijmy, że minister Niedzielski jest z wykształcenia ekonomistą, nie lekarzem. Czy dlatego tak łatwo mu sklasyfikować skazanie kogoś w imię bezdusznych przepisów na męczeńską śmierć jako błędną decyzję lekarzy?

Takie błędne decyzje, idąc dalej za jego słowami, zdarzają się dosyć często. Jakim wartościom hołduje zeszłoroczny wyrok TK i kogo tak naprawdę chroni?

Nie żyje młoda kobieta, pozostawiwszy męża i małe dziecko oraz wielu krewnych oraz przyjaciół. Nie tylko oni długo jeszcze nie otrząsną się po tej śmierci.

Ważą się dalsze losy dwóch lekarzy, którzy najprawdopodobniej chcieli postąpić zgodnie z prawem. Osobną kwestią jest to – czy rzeczywiście zlekceważyli zatrważający stan pacjentki.

Nienarodzony chłopczyk, który w myśl ustawy antyaborcyjnej był tutaj najważniejszy, ważniejszy niż życie jego matki, także nie żyje. Jego „chroniły” przepisy, chociaż przeprowadzone na wstępie badania nie dawały mu szans na przeżycie.

Komu więc służyć ma prawo ustanowione przecież – jak głosi się publicznie – by bronić życia?

Aktualizacja: ujawniono wyniki kontroli. O tym w osobnym tekście (patrz obok: „Śmierć Izy w Pszczyńskim szpitalu: ujawniono wyniki kontroli”).

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Fot. Pixabay.