Mieszkańcy Katowic mogą być dumni ze swojego miasta.

Mieszkańcy Katowic mogą być dumni ze swojego miasta.

3 grudnia 2021 Wyłącz przez administrator

Jest ono ważnym punktem na kulturalnej mapie świata.
A będzie jeszcze ważniejszym.

***

I to nie tylko za sprawą wspaniałej sali koncertowej NOSPR – w której wystąpić pragną wszyscy wielcy świata muzyki. Dość przypomnieć sylwetki wspaniałych twórców muzyki poważnej, a przecież będących gwiazdami światowego formatu: Henryka Mikołaja Góreckiego czy Wojciecha Kilara.

Dość przypomnieć o międzynarodowych konkursach muzycznych: Grzegorza Fitelberga czy Karola Szymanowskiego.

Już jutro rozpoczną się zmagania uczestników kolejnego międzynarodowego konkursu muzycznego, który cyklicznie będzie organizowany w Katowicach. Konkurs im. Mieczysława Wajnberga adresowany jest do młodych wirtuozów skrzypiec.

To inicjatywa Szymona Krzeszowca – znakomitego skrzypka, prymariusza Kwartetu Śląskiego i profesora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

– O konkursie skrzypcowym myślałem już od otwarcia sali koncertowej w 2007 roku. Ma wyłonić osobowości wśród młodych artystów, którzy jeszcze nie zdążyli zaznaczyć swojej obecności w świecie muzyki. Artystów, którzy potrafią wnieść coś nowego w wykonywane utwory – mówi Szymon Krzeszowiec.

Wydarzenie ma również przyczynić się do popularyzacji twórczości Mieczysława Wajnberga.

– Stawiam Wajnberga obok Bartoka, Strawińskiego, Lutosławskiego, jako jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku ­– mówi Szymon Krzeszowiec, który jako prymariusz Kwartetu Śląskiego ma na koncie wykonanie i nagranie większości z 17 kwartetów smyczkowych kompozytora.

Mieczysław Wajnberg, urodzony w Warszawie kompozytor i pianista żydowskiego pochodzenia, przed wybuchem II wojny światowej zdążył skończyć w Polsce konserwatorium.
Wraz z rodziną uciekł do Związku Radzieckiego, ale za granicę dotarł sam. Jego rodzice i rodzeństwo stali się ofiarami Zagłady.

Komponować zaczął jeszcze w czasie wojny, zdobywając już wtedy duży rozgłos. Dotarł on do Dymitra Szostakowicza, który został jego mentorem i pomógł mu w karierze (nierzadko ratując też życie).

Do Polski, którą, jak podkreślał, traktował jak utraconą ojczyznę, Mieczysław Wajnberg przyjechał tylko raz – w 1966 roku na Warszawską Jesień. Zmarł w 1996 roku, pozostawiając po sobie m.in. 26 symfonii i 7 koncertów.

W konkursie, który rozpocznie się 4 grudnia, mogą wziąć udział skrzypkowie w wieku do 31 lat. Z kilkudziesięciu nadesłanych zgłoszeń, na podstawie nagrań wideo wybrano 27 młodych artystów.

Obok Polaków, do Katowic przyjadą młodzi muzycy m.in. z Rosji, Tajwanu, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i kilku krajów europejskich.

Wstęp na przesłuchania dwóch pierwszych etapów będzie wolny (w miarę dostępności miejsc). Na przesłuchania finałowe i koncert laureatów obowiązywać będą wejściówki.

Na zdjęciu: Szymon Krzeszowiec. Fot. Damian Krzanowski.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***