Bezobjawowy COVID-19 u dzieci już w trzech przypadkach poskutkował udarem mózgu.

Bezobjawowy COVID-19 u dzieci już w trzech przypadkach poskutkował udarem mózgu.

3 grudnia 2021 Wyłącz przez administrator

Nigdy wcześniej takiego zjawiska nie zaobserwowano.

***

Alarm wszczęli lekarze z łódzkiego instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. My pytamy o to w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach – ustalenia przekażemy w osobnym tekście.

Koronawirus ma działanie zakrzepowe – stąd tego rodzaju powikłania. Najmłodszy pacjent ma kilkanaście miesięcy, dwoje pozostałych dzieci dwa i trzy latka.

Wszystkie maluchy trafiły do szpitala z typowymi objawami udaru, takimi jak zaburzenia mowy, bóle głowy lub ostrym niedowładem połowiczym ciała. Przeprowadzone badania wykazały niedokrwienny udar mózgu.

Dr Łukasz Przysło, neurolog, zauważa, iż do tej pory udar sklasyfikowany był jako choroba dotykająca osoby dorosłe, ewentualnie starszą młodzież, ale nigdy małe dzieci.

Co prawda lekarzom udało się wyleczyć wszystkie dzieci, jednak przypadki te powinny znacząco wpłynąć na zmianę myślenia o pandemii i zakażeniach nie tylko służby zdrowia, ale i całego społeczeństwa. Jak dodaje doktor Przysło, wprawdzie u dzieci występuje większą neuropatyczność niż u dorosłych, więc skutki udaru są zazwyczaj mniejsze i łagodniejsze, jednak niezbędne jest w przypadku zachorowania przyjmowanie leków, a to ma często skutki uboczne.

W szczególności tego typu powikłania niebezpieczne są dla dzieci chorujących na padaczkę.

Wśród małych pacjentów kilku doznało również pocovidowego obwodowego zapalenia nerwu twarzowego.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Autorka korzystała z kilku źródeł, m.in. TVN24.