Zarzuty wobec byłego prezydenta Świętochłowic.

Zarzuty wobec byłego prezydenta Świętochłowic.

17 listopada 2021 Wyłącz przez administrator

Były prezydent ma status podejrzanego. Chodzi o Dawida K., który sensacyjnie przegrał ostatnie wybory w Świętochłowicach.

***

W dniu 17 listopada 2021 roku funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, dokonali zatrzymania 4 osób podejrzanych o popełnienie przestępstw związanych z pełnieniem w latach 2011-2018 roku funkcji publicznych w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach.

Wśród osób zatrzymanych jest m.in. były Prezydent Miasta Świętochłowice, były Zastępca Prezydenta Miasta i aktualny Radny Rady Miejskiej w Świętochłowicach oraz dwoje ich najbliższych współpracowników.

Dawidowi K. przedstawiono łącznie 11 zarzutów, między innymi zarzut nadużycia uprawnień i wywierania bezprawnego wpływu na działaczy lokalnych mediów (w tym przez kierowanie gróźb oraz stosowanie mobbingu w Urzędzie Miejskim), jak również zarzuty o przestępstwa przeciwko wyborom do Rady Miejskiej w Świętochłowicach, występki związane z fikcyjnym zatrudnieniem asystentek w Urzędzie Miejskim i przywłaszczeniem służbowych sprzętów elektronicznych. Ww. jest również podejrzany o przyznanie 3 najbliższym współpracownikom bezpodstawnych premii uznaniowych i dodatków służbowych w łącznej wysokości ponad 1 100 000 złotych – w tym swojemu zastępcy w wysokości 880 000 złotych.

Zastępcy Prezydenta Miasta – Bartoszowi K. , aktualnemu Radnemu Rady Miejskiej w Świętochłowicach, przedstawiono łącznie 5 zarzutów obejmujących przywłaszczenie powierzonego mienia (sprzętu elektronicznego) oraz działania związane z drukowaniem materiałów wyborczych w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach, w tym utrudnianie postępowania karnego, ukrywanie świadków połączone z czasowym pozbawieniem ich wolności, podżeganie świadków do składania fałszywych zeznań i skierowania postępowania karnego przeciwko innej osobie. Zarzuty obejmują również naruszenie praw pracowniczych tzw. mobbing.

Poza ww. osobami zatrzymano jeszcze dwie inne osoby – Kamila W. i Beniamina B., urzędników w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach, którym przedstawiano zarzuty m.in. przywłaszczenia służbowych sprzętów elektronicznych oraz podżegania świadków do składania fałszywych zeznań i skierowania postępowania karnego przeciwko innej osobie.

Do niniejszej sprawy połączono także postępowanie toczące się przeciwko byłej Sekretarz Miasta, a zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie jej dodatkowych zarzutów obejmujących przestępstwa ujawnione w kilku wątkach niniejszej sprawy.

Powyżej: oficjalny komunikat Prok. Okręgowej w Gliwicach.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Fot. Adrian Tync, Wikimedia.