Z okazji black friday felieton. O cenach u małych usługodawców, takich jak fryzjerki, fotografowie, kosmetyczki.

Z okazji black friday felieton. O cenach u małych usługodawców, takich jak fryzjerki, fotografowie, kosmetyczki.

25 listopada 2021 Wyłącz przez administrator

Już jutro dzień zwany czarny piątkiem (z angielskiego black friday). Dzień, który wywodzi się z za oceanu i przypada na dzień po amerykańskim Święcie Dziękczynienia.
Tym razem nie będzie jednak o cenach w sklepach, lecz cenach u małych usługodawców, takich jak fryzjerki, fotografowie, kosmetyczki.
Ską się biorą ceny?
Felieton Magdy Bachir.

***

Często zastawiamy się dlaczego cena jest tak wysoka. Pewnie nie raz każdy z nas zastanawiał się, idąc do ulubionej fryzjerki, czemu ona znowu podniosła ceny. No właśnie, czemu? Po pierwsze na cenę danej usługi nie składa się tylko jej zysk, ale również inne składowe: ZUS, prąd, czy inne podatki.

Co jeszcze wpływa na cenę danej usługi czy produktu? Na pewno też składniki użyte do jej wykonania.

Lecz jest jeszcze coś o czym dużo osób zapomina to szkolenia. Wiele ludzi traktuje swoją prace poważnie i stara się dla nas konsumentów doszkalać, co też kosztuje i to czasem nie małe pieniądze.

Fotograf, do którego udajemy się na sesje zdjęciową, podniósł cenę w stosunku do zeszłego roku o kilka procent. Tu często pada słynne słowo – dlaczego? Przecież aparat to aparat, zdjęcia robi jak robił…
No właśnie często niekoniecznie. Ty jako konsument nie zauważasz czasem pewnych rzeczy. Nie zastanawiasz się nad tym, co i ile kosztuje, jaki progres zrobił nasz fotograf w stosunku do zeszłego roku.

Przykładem niech będą popularne w ostatnich latach sesje świąteczne. Przychodzi okres listopadowo-grudniowy i szukasz fotografa lub zapisujesz się u tego samego co rok temu.

Widzisz wyższe ceny niż w tamtym roku. Zadajesz sobie pytanie – czy on aby nie przesadza z tymi nowymi cenami?

Podobnie jak fryzjera możesz szukać tańszego, spoko – lecz coś za coś. Tak, tak niby wszyscy w teorii to wiemy.

Przedstawię ci teraz jak fotograf przygotowuje się do sesji, tzw. backstage (z ang. za kulisami). Na przykład do sesji świątecznych swoje przygotowania fotograf zaczyna już w wakacje.

Na pierwszym miejscu tło, trzeba wybrać odpowiednie i to, które może spodobać się klientom – tu pewnie padnie hasło kupić używane lub zostawić to z zeszłego roku.

Spoko, każdy ma wybór i nie mnie to oceniać, ale czy chcemy mieć co roku te same zdjęcia, na tym samym tle? No właśnie, dużo osób powie nie.

Następnie aranżacja studia. Obmyślanie scenerii, kupno strojów i finalnie ogłoszenie zapisów.

Zapisy często ruszają już w październiku. Wiele osób się wtedy podśmiewa – „gdzie tam święta”? Lecz sesja to jedna część ceny, kolejnym jej elementem jest czas poświęcony na obróbkę zdjęć, opłacenie programów graficznych i wydruk.

Dlatego te sesje ruszają tak wcześnie.

Dobra, wracamy do cen. Gdy już wiecie ile czasu, pracy (często nawet do późnych godzin nocnych) musi usługodawca włożyć w porządne wykonanie swej pracy, to jest jeszcze inny czynnik. Wspominane podatki i właśnie szkolenia – one przecież też wpływają na cenę. Szkolenia są konieczne, jeśli ktoś chce oferować lepszą jakość usług.

Przedsiębiorcy, to często jednoosobowe działalności gospodarcze, prowadzone z pasją i sercem. Dlatego ci jednoosobowi przedsiębiorcy starają się, by ich biznes był jak najlepszy.

Jak wszędzie bywają nieuczciwi ludzie i naciągają nas na wygórowane ceny bez jakości, lecz jest wielu tych małych usługodawców, którzy starają się dla nas najlepiej jak tylko potrafią.

Czasem ceny zaskakują, bo zaskakuje życie. Wszystko kosztuje, a przedsiębiorca jest tylko człowiekiem i też ma swoje potrzeby. Dlatego doceniajcie tych małych lokalnych przedsiębiorców, fryzjerki, kosmetyczki, trenerów czy krawcowe.

Magda Bachir

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Fot. Pixabay.