W Katowicach zima już trwa.

W Katowicach zima już trwa.

19 listopada 2021 Wyłącz przez administrator

A ściślej rzecz biorąc Akcja Zima.
Stolica województwa śląskiego już przygotowana na opady śniegu i gołoledź.
Katowicki magistrat zwraca się z apelem do kierowców oraz do administratorów nieruchomości.

***

Akcja Zima rozpoczęła się w pierwszych dniach listopada i potrwa aż do końca marca przyszłego roku. Służby miejskie są już gotowe na prognozowane w najbliższych dniach ochłodzenie.

Łącznie w magazynach zabezpieczono 500 ton piasku i aż 5700 ton soli. Na drogi wyjedzie w tym sezonie 75 specjalistycznych pojazdów.

2

O to, by drogi w Katowicach były przejezdne, a chodniki w centrum miasta odśnieżone dba blisko setka pracowników. Brygady oddelegowane do Akcji Zima zajmują się obecnie m.in. zamiataniem ulic, wywozem liści i innymi pracami związanymi z bieżącym utrzymaniem czystości w mieście.

Dyspozytorzy Centralnej Dyspozytorni śledzą prognozy pogody, monitorują warunki atmosferyczne i drogowe przy użyciu kamer oraz stacji meteo. Podejmują bieżące interwencje zgłaszane przez inne służby, w tym straż miejską oraz mieszkańców.

3

Wyzwanie stwarzają zawsze opady występujące w godzinach porannego lub popołudniowego szczytu – kiedy katowiczanie najczęściej jadą do pracy lub z niej wracają. Jeśli temperatury są dodatnie i nie ma opadów śniegu, to na ulice wyjeżdżają zamiatarki, które na bieżąco sprzątają miasto.

Centralna Dyspozytornia Zimowego Utrzymania Dróg w MPGK pracuje 24 godziny na dobę przez cały tydzień. W przypadku intensywnych opadów śniegu (lub występowania warunków atmosferycznych powodujących gołoledź) w pierwszej kolejności odśnieżane są główne arterie komunikacyjne, centrum i drogi krajowe przebiegające przez miasto, a dopiero po ich udrożnieniu drogi o mniejszym natężeniu ruchu.

4

Cały obszar Katowic z jezdniami, parkingami i zatokami autobusowymi, został podzielony na rejony w czterech kategoriach i standardach utrzymania zimowego.

W sumie to ponad 724 kilometry dróg, co sprawia, że służby odśnieżając drogi zimą pokonują w sezonie nawet 140 tysięcy kilometrów. Jest to więcej niż trzykrotność obwodu kuli ziemskiej.

5

W Akcję Zima zaangażowane są również inne miejskie jednostki: Miejski Zarząd Ulic i Mostów, Zakład Zieleni Miejskiej, Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej czy Katowickie Cmentarze Komunalne.

– W zapasie MZUM znajduje się 200 ton piasku i 200 ton grysu bazaltowego z opcją natychmiastowego uzupełnienia w wypadku wykorzystania. Dodatkowo mamy podpisaną umowę z firmą zewnętrzną, która odpowiada za prawidłowe utrzymanie przystanków i węzłów przesiadkowych – informuje Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów.

6

Katowicka straż miejska w ramach Akcji Zima przekazuje informacje o istniejących zagrożeniach na terenie miasta do wszystkich odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie podmiotów. Dodatkowo kontroluje realizację wydawanych zaleceń oraz na bieżąco kontroluje stan nawierzchni jezdni i chodników.

Ważnym elementem Akcji Zima jest także praca Zakładu Zieleni Miejskiej, który dba o tereny zielone także zimą. Jednostka odśnieża bądź posypuje piaskiem ścieżki w najpopularniejszych katowickich parkach, dzięki czemu magiczne zimowe spacery w tych miejscach są bezpieczne.

Szacunkowy koszt akcji zima to ok. 10 mln zł. Sama Akcja Zima potrwa do 31 marca 2022 roku, jednak sprzęt pozostanie w gotowości na wypadek wystąpienia opadów śniegu również w kwietniu.

Apel katowickiego magistratu

W najbliższych dniach spodziewane są spadki temperatur. Katowicki magistrat prosi kierowców o wymianę opon na zimowe, zachowanie ostrożności i cierpliwość, zwłaszcza na wiaduktach, mostach i remontowanych odcinkach dróg.

W związku ze zmianą aury przypomina on również o możliwości oddania wysłużonego ogumienia do warsztatów, zakładów wulkanizacyjnych czy punktów zbiórki odpadów – pozostawienie zużytych opon w tych miejscach gwarantuje, że zostaną one wykorzystane ponownie w procesie recyklingu z korzyścią dla środowiska.

Na terenie Katowic funkcjonują obecnie cztery punkty (przy ul. Milowickiej 7A, ul. Obroki 140, ul. Zaopusta 70, ul. Bankowej 10), do których można przekazać odpady wytwarzane nieregularnie w gospodarstwach domowych, w tym także opony samochodów osobowych.

W ramach opłaty śmieciowej mieszkańcy Katowic mają możliwość bezpłatnego oddania zużytych opon (rocznie maks. 4 szt. opon samochodów osobowych).

Apel do właścicieli posesji i administratorów

Właścicieli posesji oraz administratorów czy zarządców budynków katowicki magistrat prosi o dbanie o stan nawierzchni przylegających do nieruchomości chodników. I o odgarnianie śniegu w miejsca nieutrudniające ruchu lub przy krawędzi jezdni.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Za BP UM Katowice. Fot. również.