Śląsk znany z kultu urodzin, jak się okazuje, ma też swoje imienne święta.

Śląsk znany z kultu urodzin, jak się okazuje, ma też swoje imienne święta.

25 listopada 2021 Wyłącz przez administrator

I tak na dzień dzisiejszy, na świętej Katarzyny, przypada w naszym regionie święto tramwajarzy, ale też singlujących panów.

***

Potocznie zwane Katarzynki to odpowiednik późniejszych Andrzejek, ustanowiony z myślą właśnie o mężczyznach stanu wolnego, którym przydałoby się znaleźć swoją połówkę. Z racji tego dziś to właśnie oni powinni korzystać z wszelkiego rodzaju wróżb i rytuałów na przyciągnięcie miłości życia i rychłą zmianę stanu cywilnego.

Jak podają źródła, święta Katarzyna Aleksandryjska była patronką cnotliwych kawalerów czekających na tę jedyną. Przykładem katarzynkowych wróżb było dawniej wkładanie chłopakowi pod poduszkę ptasiego pióra.

Następstwem tego miał być ptak we śnie, który mówił wiele o jego przyszłej żonie. I tak, biała kura, oznaczała ślub z panną równego stanu. Czarna – małżeństwo z wdową.

Kura z kurczakami – żonę z dziećmi z poprzedniego związku. Sowa mądrą żonę lecz niezbyt piękną. Gołąb odwrotnie – urodziwą lecz lekkomyślną.

Najgorszym znakiem był siwy koń, zwiastujący fakt, że mężczyzna pozostanie sam do końca życia.

Umocnienie wiarygodności wróżby gwarantowała schowana wraz z piórem damska bielizna.

Drugim świętem celebrowanym dziś na Śląsku jest Katarzynka w Tramwajach Śląskich. Z tej okazji ulicami Chorzowa przejechał specjalny tramwaj z wystawą dotyczącą tradycji śląskiego tramwajarstwa.

Ponadto o godzinie 14 ma się odbyć uroczysta modlitwa pracowników Tramwajów Śląskich w siedzibie spółki w Chorzowie Batorym, skąd zebrani udadzą się do pobliskiego kościoła na specjalną mszę w ich intencji.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***