Sąsiedzkie piekło – czy jest na nie rada?

Sąsiedzkie piekło – czy jest na nie rada?

11 listopada 2021 Wyłączono przez administrator

Wyjący pies za ścianą. Sąsiad będący maniakalnym zbieraczem.
Małżonkowie, notorycznie urządzający sobie głośne awantury. Czy można coś z tym zrobić?

***

Ciąg dalszy artykułu pod filmem z przejmującą relacją pani Emilii, która straciła ojca. W filmie ujawnione zostały także szokujące fakty. Tak się zarabia ogromne pieniądze na pandemii nie licząc się z tym, że przez to wielu ludzi może umrzeć.
Film: „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć”.

***

Pisaliśmy na łamach portalu o blisko 70-letniej pani Karolinie z Siemianowic Śląskich, cierpiącej na syllogomanię, czyli patologiczne zbieractwo. Napięta atmosfera wśród sąsiadów w bloku, bezradność lokalnych urzędników i lekarzy.

Podobny przypadek ujawniono wczoraj w Dąbrowie Górniczej. Tam, izolujący się od otoczenia mężczyzna, zgromadził niebywałe ilości śmieci w swoim mieszkaniu.

Z daleka można było to poznać po charakterystycznych oknach, zasłoniętych dyktą. Sąsiedzi tego pana, który zapewniał kilkakrotnie wzywane służby, że posprząta mieszkanie, przeżyli już niewielki pożar, a wielu z nich notorycznie cierpiało na bóle głowy i nudności z powodu unoszącego się w całym budynku zapachu z mieszkania mężczyzny.

To skrajne przypadki sąsiedzkiej uciążliwości, kiedy konieczna jest interwencja w sanepidzie i obowiązkowo na policji. Sąsiedztwo zbieracza naraża innych na utratę zdrowia czy nawet życia (w wypadku pożaru bądź wybuchu).

Syllogomania to jednak nie jedyny przykład kłopotów sąsiedzkich. Głośne imprezy do późna, awantury domowe, hałasujące dzieci lub zwierzęta, czasem zaniedbywane przez opiekunów, to mniej drastyczne, ale często spotykane i uciążliwe w codziennym życiu przyczyny konfliktów pomiędzy sąsiadami.

Starsi ludzie postrzegają to jako znak współczesności, gdyż w ich wspomnieniach kilkadziesiąt temu wszystkie sąsiedzkie problemy udawało się rozwiązywać poprzez wspólne rozmowy i przyjazne stosunki. Dzisiaj ludzie w bloku przeważnie słabo się znają, a z najmniejszym kłopotem biegną na policję.

Pojawiła się też koncepcja powołania tzw. mediatorów osiedlowych, którzy pomagaliby członkom osiedlowych społeczności pokojowo rozwiązywać konflikty.

Bywa jednak, że mamy w swoim otoczeniu ludzi, z którymi nie ma możliwości ugody czy dojścia do jakiegokolwiek porozumienia. W przypadku ignorowania naszych próśb i otwartych komunikatów, że jesteśmy krzywdzeni bądź zagrożeni, droga sądowa i wczesniejsza skarga na policji bywa nieunikniona.
Podobnie postąpić należy w wypadku wiarygodnych sygnałów o przemocy domowej lub popełnieniu przez naszych sąsiadów innego rodzaju przestępstwa.

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***