Mniejsze korki w stolicy woj. śląskiego.

Mniejsze korki w stolicy woj. śląskiego.

30 listopada 2021 Wyłącz przez administrator

Katowice będą miały system zarządzania transportem.

***

Miejski Zarząd Ulic i Mostów podpisał umowę na zaprojektowanie, budowę i wdrożenie ITS (Inteligentnego Systemu Transportowego), który ma wspierać sterowanie ruchem w Katowicach.
System będzie kompatybilny z działającym już Katowickim Inteligentnym Systemem Monitoringu i Analizy, co dodatkowo zwiększy funkcjonalność tego systemu poprzez przekazywanie większej ilości danych do analizy.

– Powstanie ITS będzie kolejnym krokiem w zakresie komunikacyjnej rewolucji w Katowicach. Ten system doskonale wpisuje się w inne nasze działania w zakresie transportu zrównoważonego – takie jak budowa centrów przesiadkowych czy zakup nowych autobusów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Głównym celem ITS jest podniesienie atrakcyjności transportu publicznego oraz poprawa płynności ruchu na terenie miasta Katowice. Transport publiczny będzie miał priorytet na głównych ciągach autobusowych oraz w korytarzach tramwajowych.

Dodatkową funkcją systemu będzie m.in. informacja dla kierowców o trasach alternatywnych np. przy zamknięciu tunelu.

ITS zostanie wdrożony na terenie Katowic na wybranych ulicach i skrzyżowaniach. Będzie automatycznie sterował sygnalizacją, co zapewni optymalną płynność ruchu, na bieżąco informował o zatorach ulicznych.

Wprowadzi priorytet – tj. zielone światło – dla tramwajów na skrzyżowaniach.

Pojawi się również internetowa platforma komunikacyjna, która ułatwi znalezienie wolnych miejsc parkingowych w strefie płatnego parkowania czy na terenie centrów przesiadkowych. Informację tę będzie można znaleźć również na tablicach elektronicznych, pokazujących zajęte i wolne miejsca do parkowania w danym rejonie miasta.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Za BP UM Katowice, fot. Sławomir Rybok.