Kilkuset restauratorów pozywa skarb państwa.

Kilkuset restauratorów pozywa skarb państwa.

15 listopada 2021 Wyłączono przez administrator

Za zakaz obsługiwania gości.

***

Pozew został złożony 8 listopada w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Pod nim jest podpisanych kilkuset ludzi, którzy przez wiele dni nie mogli prowadzić swojej działalności gospodarczej.

W sumie jest to 279 osób występujących z jednym pozwem zbiorowym. Swoje straty wyliczyli oni łącznie na 211 mln zł.

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej (IGGP) informuje:

„Żądaniem złożonego pozwu jest ustalenie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działania i zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej, w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii COVID-19, co skutkowało stratami szacowanymi na ponad 211 milionów złotych – będącymi również przyczyną wielu ludzkich tragedii.

Przypominamy – nieogłoszenie stanu klęski żywiołowej zablokowało możliwość uzyskiwanie odszkodowań na skutek strat poniesionych w związku z bezprawnym zamykaniem lokali. Gdyby wspomniany stan był wprowadzony, Pozew Zbiorowy nie byłby koniecznością – rządzący nie pozostawili wyboru przedsiębiorcom, z którymi nie chcieli podjąć mediacji”.

Kolejni przedsiębiorcy mogą dołączać się do pozwu. W tym celu należy wejść na stronę internetową IGGP i kliknąć w zakładkę „Pozew”.

Oczywiście samo złożenie pozwu zbiorowego nie gwarantuje wygranej a tym bardziej odszkodowania. Są tacy właściciele lokali gastronomicznych, którzy decydują się na to, by indywidualnie występować z roszczeniami za straty wynikające z lockdownu.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Fot. Pixabay.