3 grudnia 1942 roku został stracony przez ścięcie gilotyną polski ksiądz Jan Franciszek Macha. Pochodzący z Chorzowa duchowny został właśnie beatyfikowany.

3 grudnia 1942 roku został stracony przez ścięcie gilotyną polski ksiądz Jan Franciszek Macha. Pochodzący z Chorzowa duchowny został właśnie beatyfikowany.

24 listopada 2021 Wyłącz przez administrator

Przez zaledwie trzy lata posługi kapłańskiej, która przypadła na czas wojny, zajmował się głównie pomocą dla rodzin aresztowanych lub zamordowanych Polaków. Założył organizację dobroczynną „Opieka społeczna”, która została włączona w struktury polskiego państwa podziemnego.

Macha został aresztowany na dworcu w Katowicach, kiedy wraz z dwoma ministrantami odbierał z księgarni zamówione wcześniej katechizmy. Osadzony w tymczasowym więzieniu policyjnym w Mysłowicach, gdzie był torturowany i przesłuchiwany nocami, nigdy nikogo nie wydał.

W napisanej przez siebie modlitwie prosił Boga, by „wolno mu było stanąć u wrót nieba wraz ze swym prześladowcą”.

Proces przed katowickim sądem odbył się miesiąc po aresztowaniu duchownego. Oskarżycielem było gestapo a księdzu Janowi odebrano nawet adwokata.

Wyrok był bezwzględny – stracenie przez ścięcie słynną gilotyną przy ulicy Mikołowskiej w Katowicach, znaną w tamtym czasie jako czerwona wdowa.

Rodzina i współpracownicy Jana Machy pisali o łaskę nawet do Hitlera. Bezskutecznie.

Ciało błogosławionego męczennika zostało najprawdopodobniej spalone w obozie koncentracyjnym Auschwitz, w piecu krematoryjnym.

W kościele w Katowicach Jan Macha będzie wspominany co roku 2 grudnia, w przeddzień kolejnych rocznic śmierci. Jego imieniem nazwano też Śląskie Wyższe Seminarium Duchowne w Katowicach.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***