Zielone zmiany w różnych miejscach Katowic.

Zielone zmiany w różnych miejscach Katowic.

15 października 2021 Wyłącz przez administrator

Jak w bajce – przy jednym ze stawów w Katowickim Parku Leśnym.
Tramwaje na pewnym odcinku ul. Gliwickiej pojadą wzdłuż szpaleru z roślin.
Na niektórych ulicach pojawią się ściany osłonowe z drzew.
A gdzie indziej – żywe obrazy – np. z mchu.

***

Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na realizację największych zadań realizowanych w ramach ubiegłorocznej edycji Zielonego Budżetu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić w tym miesiącu, tak by prace zakończyć przed końcem roku.

Chodzi o cztery zadania dotyczące: ulic Słowackiego i Dworcowej, Nikiszowca, Janowa, Dąbrówki Małej i Szopienic, parku Mościckiego (teren pomiędzy ul. Gliwicką a DTŚ) oraz Katowickiego Parku Leśnego.

Wzdłuż murów oporowych ulic Dworcowej i Słowackiego (powyżej biegną tory PKP) pojawią się liczne donice z roślinami pnącymi.

Ciekawym pomysłem jest stworzenie tam żywych obrazów z mchu. A także murali w postaci konturów drzew i napisów.

Na ulicach Le Ronda, Bednorza i Ratuszowej pojawią się nowe byliny i trawy ozdobne. Na Ratuszowej zostaną też posadzone wiśnie.

Rośliny mają pełnić rolę „osłonową”. Wzbogacą także pasy drogowe akcentem kolorystycznym podczas kwitnienia.

Zmiany dotyczą również skweru przy ul. Oswobodzenia, pl. Wyzwolenia czy skweru przy ul. Zamenhofa. Utwardzane będą ścieżki, pojawią się nowe rabaty czy też nowe ławki.

Przy pomniku Wieczorka planuje się posadzenie rododendronów.

Wzdłuż trakcji tramwajowej przebiegającej obok parku Mościckiego (ten jest między ul. Gliwicką i DTŚ) posadzone zostaną krzewy. Tramwaje pojadą wzdłuż ich szpaleru.

Bajkowo będzie w okolicach stawu, znajdującego się naprzeciwko parkingu zlokalizowanego przy skrzyżowaniu ul. Francuskiej i u. Trzech Stawów.

Na brzegach stawu pojawią się rośliny o ozdobnych liściach i atrakcyjnych kwiatach. Na samym stawie mają rosnąć lilie wodne i inne piękne rośliny.

***

Poniżej ważny komunikat.

Gromadzimy dziennikarski materiał dokumentujący okres stanu epidemii. Zbieramy ważne informacje a także doświadczenia osób, które zetknęły się z różnymi sytuacjami, w tymi takimi o charakterze patologicznym. Liczymy na kontakt osób, które np. straciły bliskich poprzez niewłaściwe podejście, zaniechanie, zwłokę czy nieprawidłowo przeprowadzone testy. Bardzo zależy nam na kontakcie ze strony diagnostów i innych osób zatrudnionych w laboratoriach COVID-19, ratowników medycznych, personelu szpitali. Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Za BP UM Katowice.