Trwają prace nad utworzeniem odcinkowego pomiaru prędkości w Katowicach.

Trwają prace nad utworzeniem odcinkowego pomiaru prędkości w Katowicach.

17 października 2021 Wyłącz przez administrator

Być może jest to konieczność – za względu na niefrasobliwych kierowców.

***

Nie tylko my zastanawiamy się nad koniecznością zamontowania fotoradaru przed wjazdem do tunelu pod rondem obok Spodka.
W tym tunelu zbyt często dochodzi do wypadków, które w efekcie paraliżują ruch na najważniejszych arteriach Katowic.
Z interpelacją w tej sprawie wystąpiło dwóch radnych.
Jest już w tej sprawie ciąg dalszy.

29 września pisaliśmy: „Czas pomyśleć o fotoradarze w tunelu pod rondem obok katowickiego Spodka”.

Było to wówczas, gdy w tunelu samochód osobowy zderzył się z autobusem. Przypomnieliśmy wówczas, jak wyglądała sytuacja na tzw. „zakręcie mistrzów”, zanim zainstalowano tam fotorada.

Na łuku prowadzącym z ul. Murckowskiej na katowicki odcinek autostrady A4 w kierunku Rudy Śląskiej, Gliwic czy Wrocaławia, notorycznie dochodziło do wypadków, po których zablokowana była nie tylko ul. Murckowska. To się skończyło.

A propos Rudy Śląskiej. Na rudzkim odcinku DTŚ znajduje się kolejny „zakręt mistrzów”. Ciągle dochodzi tam do wypadków.

Giną tam ludzie i władze Rudy Śląskiej postanowiły sfinansować fotoradar, który zniechęcałby niefrasobliwych kierowców do zbyt szybkiej jazdy na tym niebezpiecznym łuku. Zaproponowaliśmy, by zastanowić się nad podobnym posunięciem w Katowicach.

Z taką właśnie inicjatywą wystąpiło dwóch radnych. Łukasz Borkowski i Jarosław Makowski zaproponowali montaż fotoradaru przed wjazdem do tunelu.

Jak słusznie zauważyli radni w swojej interpelacji: „gdy dochodzi w nim do wypadku lub kolizji, a w konsekwencji do zamknięcia tunelu, tworzą się korki na wielu innych drogach w całych Katowicach”.

Jest już odpowiedź na interpelację. Podpisany pod nią sekretarz miasta Maciej Stachura informuje, że już 2 września władze Katowic wysłały do Inspekcji Transportu Drogowego wniosek o zainstalowania odcinkowego pomiaru prędkości w tunelu pod rondem.

Działania w tej sprawie trwają. Na początku października odbyła się wideokonferencja z udziałem przedstawicieli katowickiego magistratu oraz ITD.

Kilka dni temu odbyło się kolejne spotkanie poświęcone temu tematowi. Jak dowiadujemy się:
„Trwają prace nad całościowym rozwiązaniem problemu prękości pojazdów i bezpieczeństwa w katowickim tunelu”.

***

Poniżej ważny komunikat.

Gromadzimy dziennikarski materiał dokumentujący okres stanu epidemii. Zbieramy ważne informacje a także doświadczenia osób, które zetknęły się z różnymi sytuacjami, w tymi takimi o charakterze patologicznym. Liczymy na kontakt osób, które np. straciły bliskich poprzez niewłaściwe podejście, zaniechanie, zwłokę czy nieprawidłowo przeprowadzone testy. Bardzo zależy nam na kontakcie ze strony diagnostów i innych osób zatrudnionych w laboratoriach COVID-19, ratowników medycznych, personelu szpitali. Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***