Rusza akcja „Melduję się w Kato”.

Rusza akcja „Melduję się w Kato”.

8 października 2021 Wyłącz przez administrator

Władze Katowic zachęcają osoby, które tu mieszkają lecz nie są zameldowane, aby się meldowały.
Jest kilka ważnych przyczyn po temu.

***

Katowicki magistrat podkreśla, że miasto stało się nowoczesnym centrum regionu, w którym dobrze się pracuje, uczy i żyje. Sporo osób korzysta z miejskiej infrastruktury i spędza tu wolny czas, ale nie do końca wie, że ma realny wpływ na kolejne inwestycje.

– Zależy nam na rozwoju miasta. Każda zameldowana osoba ma realny wpływ na rozwój Katowic, kolejne zielone inwestycje, ścieżki rowerowe, tereny rekreacyjne czy dbanie o już istniejącą infrastrukturę. Dlatego chcemy namówić te osoby, które tu żyją, ale nie są zameldowane, do zmiany tego stanu rzeczy – wyjaśnia Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zameldowanie w Katowicach to nie tylko urzędowa formalność, ale przede wszystkim płynące z tego realne korzyści dla mieszkańców. Wiedzą o tym niemal 53 tysiące osób, które wystąpiły o Katowicką Kartę Mieszkańca.

Karta Mieszkańca uprawnia do zniżek u 89 partnerów prywatnych i w 12 jednostkach miejskich. Dzięki niej mieszkańcy miasta mogą taniej skorzystać m.in. z basenów, kortów tenisowych, wydarzeń kulturalnych, usług fryzjerskich, weterynaryjnych czy prawnych.

A przy okazji – dzięki zameldowaniu i rozliczaniu w Katowicach podatku dochodowego – osoby te wspierają miejski budżet i lokalne inwestycje.

Warto dodać, że o podziale części środków z budżetu miasta decydują również sami mieszkańcy. Katowicki budżet obywatelski od lat cieszy się sporą popularnością wśród katowiczan.

W niedawno zakończonym głosowaniu wzięło udział ponad 43 tys. osób, a sam BO jest najwyższy w kraju wśród miast wojewódzkich – w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Od ubiegłego roku mieszkańcy zgłaszają pomysły do Zielonego Budżetu, a na stałe w krajobraz lokalnych wydarzeń wpisały się działania z Inicjatywy Lokalnej, w ramach której miasto dotuje zadania, w które bezpośrednio angażują się katowiczanie.

Kampania „Melduję się w Kato” to szereg filmów promocyjnych, animacji i innych działań mających zachęcać do zameldowania się w Katowicach. M.in. na ulicach pojawią się billboardy, na których autentyczni mieszkańcy Katowic będą zachęcali do „zameldowania się w Kato”.

***

Poniżej ważny komunikat.

Gromadzimy dziennikarski materiał dokumentujący okres stanu epidemii. Zbieramy ważne informacje a także doświadczenia osób, które zetknęły się z różnymi sytuacjami, w tymi takimi o charakterze patologicznym. Liczymy na kontakt osób, które np. straciły bliskich poprzez niewłaściwe podejście, zaniechanie, zwłokę czy nieprawidłowo przeprowadzone testy. Bardzo zależy nam na kontakcie ze strony diagnostów i innych osób zatrudnionych w laboratoriach COVID-19, ratowników medycznych, personelu szpitali. Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Za BP UM Katowice.