Piąta odsłona Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice będzie wydarzeniem wyjątkowym pod każdym niemal względem.

Piąta odsłona Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice będzie wydarzeniem wyjątkowym pod każdym niemal względem.

8 października 2021 Wyłącz przez administrator

Początek już jutro.

***

Po raz pierwszy w swojej historii impreza przenosi się z gościnnych wnętrz Międzynarodowego Centrum Kongresowego w plener – nad płynącą przez centrum miasta Rawę.

Będzie to również edycja dłuższa niż dotychczasowe, bo potrwa od 9 aż do 15 października 2021 roku. To jednak nie koniec niespodzianek.

Utrzymująca się od ponad roku niepewna sytuacja epidemiczna zmusiła organizatorów ŚFN do tymczasowej „wyprowadzki” z Międzynarodowego Centrum Kongresowego, co z kolei wiązało się ze znalezieniem alternatywy dla dotychczasowej formuły wydarzenia. W ten sposób piąta odsłona ŚFN KATOWICE zagości nad Rawą i w jej najbliższych okolicach.

Organizatorzy wierzą, że będzie to szansa nie tylko na stworzenie wydarzenia, które trwale zapisze się w historii naukowych festiwali, ale też na przedstawienie „katowickiej” rzeki w lepszym świetle i tchnięcie w nią nowego życia.
Koncepcja „Rawa Edition” ma zapoczątkować proces zmiany wizerunkowej i urbanistycznej Rawy, dzięki czemu stanie się ona lubianym i chętnie odwiedzanym przez katowiczan elementem przestrzeni miejskiej.

Wyjątkowa będzie już uroczysta gala otwarcia 5. ŚFN KATOWICE, która odbędzie się 9 października
o godzinie 18.30 przy Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach.

Sobotni wieczór składał się będzie z trzech punktów: debaty o przyszłości Rawy, wręczenia Śląskiej Nagrody Naukowej 2021
i koncertu „Dźwięki rzeki” Michała Zygmunta.

W niedzielę 10 października organizatorzy zaproszą gości do miasta nauki nad Rawą rozciągającego się od rynku poprzez ulicę Teatralną, bulwary Rawy i tereny kampusu Uniwersytetu Śląskiego aż po budynek Wydziału Prawa i Administracji UŚ.
W programie wydarzenia, które wystartuje już o 9.30 rano, znajdzie się m.in.: 200 pokazów naukowych, 12 scen, 4 strefy specjalne, koncerty, warsztaty i wystawy. Całość zwieńczy koncert i spotkanie z Arturem Andrusem zaplanowane na godzinę 20.45.

Wśród gości, którzy uświetnią swoją obecnością 5.ŚFN znajdą się takie nazwiska jak m.in.: dr hab. Michał Rusinek – tłumacz, literaturoznawca i pisarz, wieloletni sekretarz poetki Wisławy Szymborskiej; prof. Zbigniew Izdebski – pedagog i seksuolog, autor książki „Seksualność Polaków na początku XXI wieku”; Artur Andrus – najlepiej znany ze swojej działalności kabaretowej i konferansjerskiej; Wojciech Orliński – dziennikarz i pisarz, autor biografii Stanisława Lema; Arkady Paweł Fiedler – wnuk wybitnego podróżnika
i pisarza Arkadego Fiedlera, który kontynuuje podróżnicze tradycje swojej rodziny; a jeśli tylko sytuacja pandemiczna na to pozwoli, to również Emilia Skirmuntt – polska wirusolożka ewolucyjna doktoryzująca się obecnie na Uniwersytecie Oksfordzkim (gdyby jednak podróż do naszego kraju była z powodu pandemii utrudniona, pani Emilia wystąpi na ŚFN online).

Nie obejdzie się bez gości z zagranicy. W tym roku pojawią się m.in.: Russell Arnott – oceanograf i fizyk; Pete Kercher – założyciel Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności; David Price – szef Science Made Simple North oraz Bernadette Murphy – wybitna badaczka życia i twórczości Vincenta van Gogha.

W formule online wystąpią natomiast: Leslie Kern – działaczka społeczna i feministyczna; Laurie Winkless – fizyczka i pisarka naukowa, publikująca w magazynie „Forbes” (która poprowadzi wykład, będąc w… Nowej Zelandii), prof. Antti Ahlava – fiński projektant; prof.  Abraham (Avi) Loeb – astronom i fizyk teoretyczny
z Uniwersytetu Harvarda, poszukiwacz obcych cywilizacji, autor książki „Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią” oraz prof. Robin Dunbar – antropolog i psycholog ewolucyjny na Uniwersytecie Oksfordzkim, specjalista od zachowań naczelnych.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE od początku „zaprojektowany” jest jako wydarzenie przeznaczone dla jak najszerszego kręgu odbiorców – niezależnie od potrzeb i wieku.

Dla gości organizatorzy przygotowali:

Cztery strefy specjalne:
Strefę Lema (m.in. z mobilnym Planetarium Śląskim),
Strefę miasta i wody,
Strefę rodzinną (m.in. z placem zabaw, piaskownicą oraz spektaklami dla dzieci),
Strefę dostępności;

Dwanaście scen:
pełniącą funkcję głównej sceny festiwalowej Scenę doliny Rawy, Scenę River Sound,
Scenę wody,
Scenę Lema,
Scenę rodzinną,
rozpiętą ponad Rawą Scenę miasta,
Scenę COVID Impact.

Pięć scen w obszarach wiedzy oraz wyjątkowe „Drzewo opowieści” – przestrzeń usytuowaną na deptaku ulicy Bankowej, w której czytane będą fragmenty książek Stanisława Lema i gdzie odbędą się spotkania z gośćmi specjalnymi.

Sześć obszarów wiedzy poświęconych naukom humanistyczno-społecznym, ścisłym, technice, przyrodzie, medycynie i zdrowiu oraz sztuce.

Dwa Przystanki Nauka (ich patronkami będą noblistki – Maria Skłodowska-Curie oraz Maria Goeppert-Mayer) – będzie w nich można porozmawiać z interesującymi postaciami ze świata nauki (i nie tylko)
w bardziej kameralnej atmosferze oraz wysłuchać wykładów.

Dwa obszary warsztatowe (obejmujące łącznie pięć namiotów pneumatycznych), w których przez cały dzień przeprowadzane będą warsztaty różnotematyczne.

Rodzice, którzy wybierają się na ŚFN z dziećmi mogą liczyć na strefy przeznaczone łączeniu zabawy
z edukacją.

Nikt nie lubi zwiedzać głodny i niewypoczęty, dlatego na terenie „Miasta nauki nad Rawą” nie zabraknie stref gastronomicznych i chilloutowych. W tych ostatnich goście będą mogli zrelaksować się na specjalnie wybudowanych podestach z leżakami, pufami i koszami plażowymi, poczytać książki, napić się nawy i obejrzeć filmy.

Spragnieni nietuzinkowych nowinek technologicznych chętnie odwiedzą strefę OFF Science, gdzie prezentowane będą projekty uczestniczące w Przeglądzie Garażowych Wynalazców. Co ciekawe, w tym roku znajdzie się ona w… garażach przy budynku Instytutu Chemii UŚ. Trzeba tam być.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to wydarzenie duże i ambitne – do tego stopnia, że po ulicach „plenerowego miasta nauki” kursować będą bezpłatne meleksy dowożące uczestników do konkretnych stref i scen. Na parkingu przy Wydziale Prawa i Administracji UŚ stacjonować będą dwa autobusy: pierwszy z nich będzie mobilnym punktem szczepień, drugi natomiast – mobilnym punktem oddawania krwi.

W poniedziałek 11 października festiwal przeniesie się w przestrzeń internetową, gdzie pozostanie do piątku 15 października. Każdy dzień poświęcony będzie innemu obszarowi wiedzy: przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym oraz medycynie i zdrowiu.

Internauci będą mogli uczestniczyć w interesujących wykładach — niejednokrotnie poruszających tematy aktualne i wynikające
z potrzeb nowoczesnego społeczeństwa.

Niecodzienna, bo wynikająca z wyjątkowej sytuacji, przestrzeń ŚFN KATOWICE wpisuje się w ideę katowickiej strefy nauki, której osią ma być właśnie Rawa. Ideą śląskich uczelni jest stworzenie miejsca,
w którym zdobywanie wiedzy w naturalny sposób połączy się z rozwojem, relaksem, a nawet przygodą.

Organizatorzy festiwalu z optymizmem patrzą w przyszłość świadomi, że nawet w obliczu wydawałoby się niesprzyjających warunków (a może właśnie dzięki nim), powstają rzeczy największe – takie, które niejednokrotnie wpływają na przyszłość miast, regionów, krajów, a nawet świata.

Czy stanie się tak również tym razem? Przekonamy się po tegorocznej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

***

Poniżej ważny komunikat.

Gromadzimy dziennikarski materiał dokumentujący okres stanu epidemii. Zbieramy ważne informacje a także doświadczenia osób, które zetknęły się z różnymi sytuacjami, w tymi takimi o charakterze patologicznym. Liczymy na kontakt osób, które np. straciły bliskich poprzez niewłaściwe podejście, zaniechanie, zwłokę czy nieprawidłowo przeprowadzone testy. Bardzo zależy nam na kontakcie ze strony diagnostów i innych osób zatrudnionych w laboratoriach COVID-19, ratowników medycznych, personelu szpitali. Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Za BP UM Katowice. Fot. Gabriela Wilczyńska; ŚFN.