Katowicki System Informacji Miejskiej budził wielkie zainteresowanie mieszkańców.

Katowicki System Informacji Miejskiej budził wielkie zainteresowanie mieszkańców.

12 października 2021 Wyłącz przez administrator

Pierwsze tablice z nazwami ulic zostały już zamontowane w śródmieściu.
Ich ostateczny wariant graficzny został wybrany w głosowaniu.

***

– Po konsultacjach eksperckich i społecznych, wypracowaliśmy charakterystyczną, nowoczesną, jednolitą, a przede wszystkim czytelną koncepcję Systemu Informacji Miejskiej. SIM nie tylko wzmocni identyfikację wizualną Katowic, ale sprawi, że nawigacja po mieście będzie łatwiejsza, w szczególności dla osób starszych i z niepełnosprawnościami – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W styczniu rozstrzygnięty został przetarg na zmianę Systemu Informacji Miejskiej. Wygrała go spółka Utal, producent znaków i tablic rejestracyjnych z Poznania.

Szacowany koszt to około 11,5 mln zł. W marcu tego roku mieszkańcom zaprezentowano dwa warianty znaków SIM, przygotowane przez zespół ekspertów ASP. Decyzją mieszkańców w przestrzeni miasta realizowana będzie wersja czarno-żółta, nawiązująca do heraldyki miasta.

Swoje głosy oddało 7937 mieszkańców, spośród których 68,6% wskazało zwycięski wariant, a 31,4% opcję czarno-białą.

Pierwsze tablice z nazwami ulic można już zobaczyć w śródmieściu: na skrzyżowaniu ul. Staromiejskiej i Dyrekcyjnej. Kolejne na skrzyżowaniu ulic Staromiejskiej i św. Jana, a także na Rynku w rejonie placu Kwiatowego.

Natomiast na budynku przy ulicy Staromiejskiej 13 i 15 pojawiły się tabliczki z numeracją porządkową nieruchomości. W dalszej kolejności nowe tablice pojawią się w części Koszutki i Bogucic oraz w Nikiszowcu – już pod koniec tego roku.

Kolejne elementy Systemu Informacji Miejskiej wprowadzane będą w 2022 r. i obejmą pozostały obszar miasta.

Istnieje również możliwość bezpłatnego pozyskania i montażu tablicy z numerem porządkowym budynku na wszystkich nieruchomościach położonych w obszarze wdrożeniowym nr 1, tj. w dzielnicy Śródmieście oraz części dzielnic: Koszutka, Bogucice, Dąb oraz Janów-Nikiszowiec.

– Rozwiązanie wybrane przez mieszkańców cechuje wysoka funkcjonalność, jest nowoczesne i odważne. Spełnia swoje zadanie z poszanowaniem potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami. Odpowiada wymaganiom stawianym systemom informacji miejskiej na poziomie czytelności i estetyki poprzez zastosowanie bardzo dobrego kroju pisma, wysokich kontrastów oraz odpowiedniej hierarchii wielkości elementów – mówi Justyna Kucharczyk, prorektor ds. badań i współpracy ASP w Katowicach.

Cechy katowickiego wariantu SIM:

nawiązuje do kolorów heraldycznych, czyli zestawienia wykorzystywanego w identyfikacji miasta,
charakterystyczne połączenie, które już jest kojarzone z Katowicami i może wzmocnić tożsamość wizualną miasta,
zestawienie ciemnej szarości, bieli i żółci gwarantuje maksymalne kontrasty,
połączenie kolorystyczne rekomendowane jest dla osób starszych i z dysfunkcją wzroku,
kolorystyka zapewnia odcinanie się od tła.

Zdjęcia poniżej.

***

Poniżej ważny komunikat.

Gromadzimy dziennikarski materiał dokumentujący okres stanu epidemii. Zbieramy ważne informacje a także doświadczenia osób, które zetknęły się z różnymi sytuacjami, w tymi takimi o charakterze patologicznym. Liczymy na kontakt osób, które np. straciły bliskich poprzez niewłaściwe podejście, zaniechanie, zwłokę czy nieprawidłowo przeprowadzone testy. Bardzo zależy nam na kontakcie ze strony diagnostów i innych osób zatrudnionych w laboratoriach COVID-19, ratowników medycznych, personelu szpitali. Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Za BP UM Katowice.