Galopujący wzrost cen gazu i prądu uderzy nas nie tylko po kieszeni. Odczują go także nasze płuca.

Galopujący wzrost cen gazu i prądu uderzy nas nie tylko po kieszeni. Odczują go także nasze płuca.

16 października 2021 Wyłącz przez administrator

Zagrożone mogą być programy redukcji niskiej emisji w Katowicach i innych miejscowościach.

***

Napisała do nas w tej sprawie czytelniczka. W tym roku zdecydowała się na zmianę sposobu ogrzewania w swoim mieszkaniu.

Mieszkanie jest w bloku wybudowanym w latach 60-tych ubiegłego wieku. W całym budynku były piece kaflowe.

W tym roku nasza czytelniczka wreszcie zdecydowała się na zmianę źródła ciepła. Skorzystała z miejskiego programu dofinansowania wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

Piece kaflowe w jej mieszkaniu zastąpiło tak zwane ogrzewanie etażowe. Źródłem ciepła jest gaz.

Teraz czytelniczka jest przerażona. Twierdzi, że rosnące ceny gazu sprawiają, że za chwilę nie będzie jej stać na ogrzewanie w ten sposób, który wybrała.

Podkreśla, że nie chodzi wyłącznie o wzrost ceny gazu. Jej zarobki nie rosną wraz ze wzrostem cen – a podrożało dosłownie wszystko/

Zastanawia się więc nad powrotem do ogrzewania węglem. Być może w jej wypadku będzie to konieczność.

Przypomnijmy, że nie tylko Katowice realizują program wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Podobne programy mają inne miasta, a także instytucje wojewódzkie i centralne.

W ramach rządowego programu „Czyste powietrze” otrzymać można dotację wynoszącą nawet nieco ponad 50 tys. zł.

Z kolei w Katowicach można otrzymać dotację pokrywającą lwią część wydatków związanych z wymianą „kopciucha”. I mieszkańcy z tej formy pomocy korzystali.

W latach 2015-2020 miasto sfinansowało wymianę 4,9 tys. urządzeń grzewczych na nowsze i czystsze. Co kosztowało gminę ponad 42 mln zł.

Dalsza modernizacja źródeł ciepła staje pod znakiem zapytania. Ceny gazu w kwietniu skoczyły o 5,6 proc., w sierpniu o 12,4 proc, a obecnie znów pikują w górę.

Podamy przykład z Wielkopolski. W ostatnich dniach mieszkańcy podpoznańskiego Tarnowa Podgórnego dowiedzieli się, że za gaz mają zapłacić o 170 proc. więcej niż do tej pory.

Podobne informacje otrzymali mieszkańcy kilkudziesięciu innych miejscowości w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i w Zachodniopomorskiem.

***

Poniżej ważny komunikat.

Gromadzimy dziennikarski materiał dokumentujący okres stanu epidemii. Zbieramy ważne informacje a także doświadczenia osób, które zetknęły się z różnymi sytuacjami, w tymi takimi o charakterze patologicznym. Liczymy na kontakt osób, które np. straciły bliskich poprzez niewłaściwe podejście, zaniechanie, zwłokę czy nieprawidłowo przeprowadzone testy. Bardzo zależy nam na kontakcie ze strony diagnostów i innych osób zatrudnionych w laboratoriach COVID-19, ratowników medycznych, personelu szpitali. Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Fot. Jacek Halicki, Wikimedia.