Czy niepozorny 30-latek, prowadzący spokojne życie u boku polskiej żony, mógł być szpiegiem ISIS, otrzymywać drogą elektroniczną plany zamachów bombowych i w przygotowaniu do nich robić swym mocodawcom rozpoznanie na terenie Polski?

Czy niepozorny 30-latek, prowadzący spokojne życie u boku polskiej żony, mógł być szpiegiem ISIS, otrzymywać drogą elektroniczną plany zamachów bombowych i w przygotowaniu do nich robić swym mocodawcom rozpoznanie na terenie Polski?

18 października 2021 Wyłącz przez administrator

Przez niespełna pięć lat polskie służby usiłowały znaleźć na to sensowne dowody. Jak się okazało bezskutecznie.

***

Mourad T. spędził niewinnie w polskich więzieniach cztery lata i osiem miesięcy. Ma za sobą depresję i próby samobójcze.

A także rozpad dobrze zapowiadającego się małżeństwa. Jutro w Katowicach sądzie usłyszymy kwotę odszkodowania jakie, być może, otrzyma.

Zdaniem katowickiej prokuratury T. miał udawać syryjskiego uchodźcę. Podążając wyznaczonym szlakiem, przez państwa Europy Środkowej, rzekomo zbierać miał dla wyższych rangą terrorystów tzw. państwa islamskiego informacje, potrzebne do przeprowadzenia późniejszych ataków.
Emigrant został zatrzymany w wynajętym mieszkaniu w Rybniku w 2016 roku. Następnie osadzany był kolejno w aresztach w Katowicach, Raciborzu, Opolu i Przemyślu.

W kwietniu ubiegłego roku Sąd Apelacyjny w Katowicach uznał zgromadzone przez ABW dowody za niewystarczające, by uznać Mourada T. winnym zarzutu szpiegowania dla ISIS oraz udziału w przygotowaniach do zamachów terrorystycznych.

Marokańczyk został uniewinniony, odzyskujący tym samym upragnioną wolność i mając prawo do odszkodowania od państwa polskiego.

Pieniądze to jednak nie wszystko. Żadna suma nie wynagrodzi dostatecznie cierpienia i zmarnowanych lat niewinnie zatrzymanej osoby.

***

Poniżej ważny komunikat.

Gromadzimy dziennikarski materiał dokumentujący okres stanu epidemii. Zbieramy ważne informacje a także doświadczenia osób, które zetknęły się z różnymi sytuacjami, w tymi takimi o charakterze patologicznym. Liczymy na kontakt osób, które np. straciły bliskich poprzez niewłaściwe podejście, zaniechanie, zwłokę czy nieprawidłowo przeprowadzone testy. Bardzo zależy nam na kontakcie ze strony diagnostów i innych osób zatrudnionych w laboratoriach COVID-19, ratowników medycznych, personelu szpitali. Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***