Wspaniały rekord i wielkie osiągnięcie katowickiej lecznicy.

Wspaniały rekord i wielkie osiągnięcie katowickiej lecznicy.

14 września 2021 Wyłącz przez administrator

W szpitalu klinicznym im. A. Mielęckiego przeprowadzono pięciotysięczną transplantację szpiku kostnego.
Tym razem uratowano życie młodej kobiecie.

***

„Jubileuszową” pacjentką jest młoda mieszkanka województwa warmińsko-mazurskiego. Transplantację allogeniczną od siostry przeprowadzono u niej pod koniec czerwca.

Zabieg zakończył się powiedzeniem. Pacjentka czuje się dobrze i wraca w domu do zdrowia.

Pierwszy przeszczep szpiku (autotransplantację) wykonano w katowickim ośrodku 26 kwietnia 1991 roku. W 1997 roku wykonano tu pierwszy w Polsce przeszczep od dawcy niespokrewnionego.
Obecnie katowicki Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku to najważniejszy ośrodek transplantacji szpiku w Polsce. W 2020 roku, pomimo pandemii koronawirusa, przeprowadzono tu aż 312 transplantacji szpiku kostnego – najwięcej w kraju.

To o 10 proc. więcej zabiegów niż w również rekordowym roku 2019, kiedy to katowicki szpital także był na czele ogólnopolskiego zestawienia liczby wykonanych przeszczepów (284 transplantacje). Tymczasem według danych za 2020 roku w Polsce odnotowano spadek liczby takich zabiegów o około 10 proc.

W 2021 roku Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku Szpitala im. A. Mieleckiego SUM w Katowicach został przez pacjentów wybrany najlepszą placówką onkologiczną w Polsce. W rankingu portalu Onkomapa, prowadzonym przez fundację Alivia, katowicki ośrodek otrzymał ocenę 4,7/5 od 198 chorych.

Pacjenci wysoko ocenili m. in. sposób leczenia oraz opiekę personelu medycznego.

***

Poniżej ważny komunikat.

Gromadzimy dziennikarski materiał dokumentujący okres stanu epidemii. Zbieramy ważne informacje a także doświadczenia osób, które zetknęły się z różnymi sytuacjami, w tymi takimi o charakterze patologicznym. Liczymy na kontakt osób, które np. straciły bliskich poprzez niewłaściwe podejście, zaniechanie, zwłokę czy nieprawidłowo przeprowadzone testy. Bardzo zależy nam na kontakcie ze strony diagnostów i innych osób zatrudnionych w laboratoriach COVID-19, ratowników medycznych, personelu szpitali. Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Mat. pras. SPSK w Katowicach.