Rajd Śląska – wyścigi ulicami Katowic.

Rajd Śląska – wyścigi ulicami Katowic.

10 września 2021 Wyłącz przez administrator

Dziś ceremonia startu i przejazd zabytkowych samochodów rajdowych.
Kolejne atrakcje już jutro.

***

Mówi się, że krótkie superoesy w miastach to próby, na których przez krawężniki, beczki, szykany czy inne przeszkody wiele można stracić, a niewiele zyskać. Ale nie w Rajdzie Śląska, w którym jednym z odcinków będzie widowiskowa rywalizacja na 1,5-kilometrowej trasie w centrum Katowic, a najszybsza załoga tego oesu otrzyma puchar prezydenta Katowic.

W tym roku Rajd Śląska dwukrotnie „odwiedzi” stolicę województwa Śląskiego (Katowice są tylko „przystankiem” na trasie rajdu – cały program imprezy pod tekstem).

Najpierw, w piątek, 10 września, na placu Sławika i Antalla odbędzie się ceremonia startu. Jako pierwsi, już o 16:50 pojawią się na niej zawodnicy walczący w ramach mistrzostw Śląska.

Następnie, o 17:40 przez rampę przejadą załogi z Motul HRSMP (mistrzostwa historyczne) w swoich niesamowitych rajdówkach sprzed lat. A o 18 rozpocznie się ceremonia startu dla uczestników ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Na placu Sławika i Antalla fani rajdów będą mogli obejrzeć wszystkie rajdówki z bliska, ale także porozmawiać z zawodnikami czy też „przybić piątkę” i dostać autograf.

Kolejne rajdowe emocje czekają katowiczan w sobotę, wczesnym popołudniem. Na 13:30 zaplanowano start odcinka specjalnego Katowice o długości 1,5 km.

W rajdach odcinek specjalny to zamknięta i zabezpieczona sekcja trasy, na której zawodnicy walczą o jak najkrótszy czas przejazdu od startu do mety.

W Katowicach zawodnicy ruszą z alei Korfantego, na wysokości ulicy Piastowskiej. Następnie na rondzie pojadą w kierunku Sosnowca, by zawrócić na rondzie na ulicy Uniwersyteckiej, pognać w górę Olimpijską i wrócić pod Spodek.

Wbrew pozorom ściganie na ulicach miasta wcale nie jest łatwe, a w stawce Rajdu Śląska jest kilku kierowców uchodzących za specjalistów od takich prób. Ta załoga, która uzyska najlepszy czas na ulicach Katowic wróci do domu z pamiątkowym pucharem od Marcina Krupy, prezydenta Katowic.

***

Co, gdzie i kiedy – program Rajdu Śląska 2021 – 5. rundy ProfiAuto RSMP 2021

Piątek, 10 września (1 odcinek specjalny, łącznie 1,5 km)

11:00 – 15:00 – odcinek testowy (2,85 km, Bieruń – ERG)

18:00 – ceremonia startu (Katowice, plac Sławika i Antalla)

20:00 – OS 1: Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich (1,5 km, Chorzów – błonia Stadionu Śląskiego)

Sobota, 11 września (8 odcinków specjalnych, łącznie 99,51 km)

8:00 – OS 2: Wyry (6,05 km)

9:00 – OS 3: ARCHE (9,55 km, Bestwina)

9:55 – OS 4: Chybie (24,02 km)

10:55 – OS 5: Jastrzębie-Zdrój (12,41 km)

12:37 – Serwis – 30 min. (Chorzów, Stadion Śląski)

13:30 – OS 6: Katowice (1,5 km)

14:50 – OS 7: ARCHE (9,55 km, Bestwina)

15:45 – OS 8: Chybie (24,02 km)

16:45 – OS 9: Jastrzębie-Zdrój (Power Stage, 12,41 km)

18:30 – Ceremonia mety (Chorzów, Stadion Śląski)

***

Poniżej ważny komunikat.

Gromadzimy dziennikarski materiał dokumentujący okres stanu epidemii. Zbieramy ważne informacje a także doświadczenia osób, które zetknęły się z różnymi sytuacjami, w tymi takimi o charakterze patologicznym. Liczymy na kontakt osób, które np. straciły bliskich poprzez niewłaściwe podejście, zaniechanie, zwłokę czy nieprawidłowo przeprowadzone testy. Bardzo zależy nam na kontakcie ze strony diagnostów i innych osób zatrudnionych w laboratoriach COVID-19, ratowników medycznych, personelu szpitali. Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Za BP Rajdu Śląska.