Oświadczenie Urzędu Miasta Katowice w reakcji na wpis, który pojawił się na profilu Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

Oświadczenie Urzędu Miasta Katowice w reakcji na wpis, który pojawił się na profilu Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

8 września 2021 Wyłącz przez administrator

Sprawa wzbudziła wiele emocji wśród mieszkańców.

***

Poniżej publikujemy oba oświadczenia. Jedno – katowickiego magistratu. I drugie, które w reakcji na nie opublikowano na stronie schroniska

***

OŚWIADCZENIE DOT. MIEJSKIEGO SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W KATOWICACH

Szanowni Państwo

Na profilu Facebook Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach, którego prowadzenie zlecono firmie CIVITATIS, pojawił się manipulacyjny i skrajnie nierzetelny wpis, który wywołał oburzenie internautów.

Jednocześnie od wczoraj otrzymaliśmy w tej sprawie wiele głosów od mieszkańców. W związku z tym poniżej przekazujemy fakty.

1) We wpisie schroniska czytamy: „Bardzo nam przykro powiadomić Państwa o odrzuceniu naszego projektu w tegorocznym BO miasta Katowice…” (wpis pochodzi z 6 września br. – a więc w pierwszym dniu, w którym była możliwość głosowania na projekty z budżetu obywatelskiego)
Urząd Miasta Katowice – na stronie bo.katowice.eu oraz katowice.eu 16 sierpnia (a więc 21 dni przed wpisem schroniska) – opublikował listę wniosków po weryfikacji merytorycznej (zweryfikowanych pozytywnie i negatywnie). W tym samym dniu wszyscy wnioskodawcy, których projekty zostały zweryfikowane negatywnie, otrzymali informację (mailowo bądź telefonicznie) o możliwości złożenia odwołania od wyniku oceny merytorycznej.

2) Z prawa odwołania skorzystało 21 wnioskodawców, a w prawie 40% przypadków Prezydent Miasta zgodził się z treścią odwołania i dopuścił wnioski do głosowania – biorąc pod uwagę np. nowe okoliczności czy też wyjaśnienie kwestii dyskusyjnych. Wnioskodawca projektu na rzecz schroniska z prawa odwołania nie skorzystał.

3) Pomimo odrzucenia wniosku schronisko na swojej stronie internetowej 24 sierpnia rozpoczęło promowanie wniosku. Tym samym zachęcano mieszkańców do głosowania – choć takiej możliwości nie było. Gdy głosowanie się rozpoczęło – schronisko spostrzegło, że nie można oddać głosu na wniosek. Tym samym stoimy na stanowisku, że schronisko usiłuje ukryć własną pomyłkę – polegającą na wprowadzeniu mieszkańców w błąd – poprzez zrzucenie winy na Miasto Katowice. Takie działania są skrajnie nieodpowiedzialne i naruszają dobry wizerunek partnerskiej współpracy Miasta Katowice z setkami organizacji z różnych branż.

4) W zakresie finansowania schroniska należy podkreślić, że Miasto Katowice w ostatnich latach przeznaczyło znaczące środki na utrzymanie schroniska oraz realizację inwestycji. W sytuacji, w której w niektórych miastach zamykane są schroniska dla zwierząt – to zlokalizowane w Katowicach z każdym rokiem poprawia swoją sytuację dzięki wsparciu miasta. Środki przeznaczone przez miasto Katowice na bieżące funkcjonowanie schroniska w latach 2015-2021 to łącznie ponad 9,3 mln złotych. Dodatkowo środki przeznaczone przez miasto Katowice na inwestycje w schronisku w latach 2015-2021 to między innymi:

– Wymiana źródła ciepła i termomodernizacja obiektów (1 765 699 zł);
– Nowe atrakcje dla psów i kotów ze schroniska (151 700 zł);
– Polepszenie warunków bytowych psów w schronisku (807 005 zł);
– Remont izolatki dla psów w schronisku (210 885 zł).

Aktualnie trwa realizacja zadania „Polepszenie warunków bytowych psów w katowickim schronisku dla bezdomnych zwierząt”

5) Aktualny stan techniczny katowickiego schroniska jest dobry – lepszy niż w wielu tego typu obiektach. W ostatnim czasie zaobserwowano spadek liczby zwierząt przebywających w schronisku: w roku 2019 było to nawet 180 zwierząt, w 2020 roku 110-150, a w 2021 ich liczba spadła do ok. 80-90.

***

Oświadczenie firmy Civitatis:

OŚWIADCZENIE
W związku z naszym wczorajszym postem dotyczącym budżetu obywatelskiego, wyjaśniamy co następuje: Z przykrością oświadczamy, że w ostatnich dniach wprowadziliśmy mieszkańców Katowic i wszystkich miłośników zwierzaków w błąd. Reklamowaliśmy projekt, który nie przeszedł weryfikacji o czym urząd miasta poinformował nas 16 sierpnia. Naszym karygodnym zaniedbaniem było niesprawdzenie tej sytuacji. Była to sytuacja niecelowa wynikająca z naszego zaniedbania. Gdybyśmy dołożyli odpowiednich starań mielibyśmy szansę odwołać się od rozstrzygnięcia i być może projekt mógłby być głosowany – podobnie jak to było w latach poprzednich. Tak się jednak nie stało tylko i wyłącznie z naszej winy.
Zdajemy sobie sprawę z konsekwencji tej sytuacji i przepraszamy wszystkich mieszkańców, internautów oraz urzędników za wywołanie „burzy”. Zdajemy sobie sprawę z tego, że takie działania podważają zaufanie mieszkańców do naszego schroniska. Mamy jednak nadzieję, że wspólny cel, który nas łączy – praca na rzecz zwierząt – pozwoli nam odbudować zaufanie mieszkańców.
Wczorajsze nieuczciwe obwinienie o sytuację urzędu miasta Katowice wynikało z braku pełnej wiedzy o opisanej wyżej sytuacji. Jako prowadzący Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach, wiemy że zaangażowanie miasta Katowice w problem bezdomności zwierząt w gminie Katowice jest wysokie. Dzięki pomocy finansowej miasta w ostatnich latach udało się zrobić dużo rzeczy – np. przebudowa pomieszczeń na nowoczesną izolatkę dla kotów, budowa atrakcji dla psów tzw. agility i kotów, termomodernizacja z wymianą źródła ciepła, remont izolatki dla psów czy też remont pawilonu dla psów.
W związku z powyższym raz jeszcze przepraszamy za zaistniałą sytuację.

***

Poniżej ważny komunikat.

Gromadzimy dziennikarski materiał dokumentujący okres stanu epidemii. Zbieramy ważne informacje a także doświadczenia osób, które zetknęły się z różnymi sytuacjami, w tymi takimi o charakterze patologicznym. Liczymy na kontakt osób, które np. straciły bliskich poprzez niewłaściwe podejście, zaniechanie, zwłokę czy nieprawidłowo przeprowadzone testy. Bardzo zależy nam na kontakcie ze strony diagnostów i innych osób zatrudnionych w laboratoriach COVID-19, ratowników medycznych, personelu szpitali. Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Fot. Schronisko dla zwierząt w Katowicach.