Mieszkańcy nie są zainteresowani tym, by współdecydować o sprawach swojej części miasta.

Mieszkańcy nie są zainteresowani tym, by współdecydować o sprawach swojej części miasta.

25 września 2021 Wyłącz przez administrator

Bardzo przykra sytuacja w kilku dzielnicach Katowic.
Mieszkańcy nie są zainteresowani tym, by współdecydować o sprawach swojej części miasta.
Ze względu na zbyt małą liczbę kandydatów, udało się zorganizować wybory tylko do jednej spośród trzech jednostek pomocniczych (rad dzielnic), które były przygotowywane 17 października.

***

Piotrowice, Ochojec, Zawodzie i część Brynowa – wszędzie tam miały się odbyć wybory do rad dzielnic. Planowano je na 17 października.

Katowice podzielone są na dzielnice. Każda z nich ma swoją radę dzielnicy – oficjalnie nazywaną radą jednostki pomocniczej.

Radni dzielnicowi nie mają takich przywilejów jak radni miejscy, jednak to nie znaczy, że ich głos nic nie znaczy.

Dowodem są przedsięwzięcia i rozmaite działania podejmowane przez te rady dzielnic, które najprężniej działają. Przykładem dla innych świecą m.in. rady Śródmieścia, Tysiąclecia, Dębu czy Koszutki.

Przypomnijmy, że dzięki zaangażowaniu radnych Dębu władze Chorzowa miały sporo trudności, by przeforsować inwestycje deweloperskie w otulinie Parku Śląskiego.

Zaś radni Śródmieścia nagłośnili sprawę przepięknych kasztanowców, które wziął na przysłowiowy celownik deweloper zabudowujący plac przy ulicach Mikołowskiej i Raciborskiej.

17 października odbędą się wybory radnych jednostki pomocniczej nr 19 obejmującej Piotrowice oraz Ochojec.

Trzeba było niestety zrezygnować z wyborów do rady następujących jednostek pomocniczych: nr 3 Zawodzie i nr 5 Brynów-Część Wschodnia-Osiedle Zgrzebnioka.

W obu tych przypadkach zgłosiła się zbyt mała liczba kandydatów i wybory trzeba było odwołać.

Katowice są podzielone na 22 jednostki pomocnicze. Jednostka pomocnicza to wspólnota mieszkańców żyjących na jej terenie.

***

Poniżej ważny komunikat.

Gromadzimy dziennikarski materiał dokumentujący okres stanu epidemii. Zbieramy ważne informacje a także doświadczenia osób, które zetknęły się z różnymi sytuacjami, w tymi takimi o charakterze patologicznym. Liczymy na kontakt osób, które np. straciły bliskich poprzez niewłaściwe podejście, zaniechanie, zwłokę czy nieprawidłowo przeprowadzone testy. Bardzo zależy nam na kontakcie ze strony diagnostów i innych osób zatrudnionych w laboratoriach COVID-19, ratowników medycznych, personelu szpitali. Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***