Mamy i tatusiowie poszukiwani w Katowicach.

Mamy i tatusiowie poszukiwani w Katowicach.

22 września 2021 Wyłącz przez administrator

Ruszyła kampania na rzecz rodzicielstwa zastępczego.
Są setki dzieci, które wymagają miłości i odpowiedzialnej opieki.
A rodzin zastępczych brak.

***

Kampanie prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Poszukuje on kandydatów na rodziców zastępczych.

Chodzi zarówno o osoby, które rodzicielstwem zastępczym zajmować się będą zawodowo, jak i niezawodowych rodziców zastępczych.

To bardzo ważna, by znaleźć kandydatów. Rodziny zastępcze to lepsze rozwiązanie niż sierocińce.

– Na terenie Katowic wciąż brakuje rodzin, które są gotowe wychowywać dziecko nie będąc jego biologicznymi rodzicami. Nadal zdarza się, że z uwagi na brak miejsc w rodzinnej pieczy zastępczej, dzieci umieszczane są w placówkach opiekuńczo-wychowawczych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W katowickich placówkach opiekuńczo-wychowawczych przebywa aktualnie 156 dzieci. Dużą grupę stanowią dzieci poniżej 10 roku życia.

Te ostatnie – zgodnie z prawem – absolutnie nie powinny trafiać do domów dziecka. A mimo to tak się dzieje, gdyż rodzin zastępczych brak.

Jeszcze rok temu w Katowicach było 311 rodzin zastępczych, opiekujących się 435 dziećmi.

W ostatnich miesiącach liczba rodzin zastępczych spadła do 279. Opiekują się one 355 dziećmi.

Dziś rodzin zastępczych jest zbyt mało w Katowicach, by wszystkich dzieciom, które z różnych przyczyn zostały pozbawione opieki rodzicielskiej, zapewnić opiekę i miłość.

Dlatego też poszukiwani są kandydaci na rodziców zastępczych – którzy chcieliby opiekować się dzieckiem niezawodowo (nie rezygnując z pracy) oraz zawodowo (otrzymując wynagrodzenie).

Bliższe informacje na temat utworzenia rodziny zastępczej:
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej
Katowice, ul. Wojewódzka 23, tel. 32 251 71 31, 32 203 17 50, 32 251 71,
e-mail: zpz@mops.katowice.pl (rodziny zastępcze spokrewnione i niezawodowe)
Dział ds. Rodzin z Dziećmi – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Katowice, ul. Jagiellońska 17, tel. 32 251 00 87 wew. 119; e-mail: dr@mops.katowice.pl (rodziny zastępcze zawodowe).

***

Poniżej ważny komunikat.

Gromadzimy dziennikarski materiał dokumentujący okres stanu epidemii. Zbieramy ważne informacje a także doświadczenia osób, które zetknęły się z różnymi sytuacjami, w tymi takimi o charakterze patologicznym. Liczymy na kontakt osób, które np. straciły bliskich poprzez niewłaściwe podejście, zaniechanie, zwłokę czy nieprawidłowo przeprowadzone testy. Bardzo zależy nam na kontakcie ze strony diagnostów i innych osób zatrudnionych w laboratoriach COVID-19, ratowników medycznych, personelu szpitali. Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Za BP UM Katowice. Fot. Pixabay.