Decyzją mieszkańców Katowic Galeria Artystyczna na pl. Grunwaldzkim powiększyła się o popiersia Kazimierza Kutza oraz Józefa Świdra.

Decyzją mieszkańców Katowic Galeria Artystyczna na pl. Grunwaldzkim powiększyła się o popiersia Kazimierza Kutza oraz Józefa Świdra.

12 września 2021 Wyłącz przez administrator

Upamiętniony został także prof. Krzysztof Uniłowski, którego tablica zawisła przy wejściu do Biblioteki Śląskiej.

***

Każdego roku organizowany jest plebiscyt. Mieszkańcy wybierają w nim, kto powinien zostać uhonorowany.

– Pamięć o wybitnych postaciach, które zapisały się w historii Katowic i naszego regionu to nasz obowiązek. Dlatego dziękuję tym wszystkim, którzy oddali swój głos w plebiscycie zarówno w tegorocznym, jak i tym zorganizowanym rok wcześniej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Tym razem głosowało ponad 4,5 tys. osób. 41 proc. uznało, że to właśnie Józef Świder powinien zostać uhonorowany. Wybitny polski kompozytor i pedagog muzyczny, był wieloletnim dyrektorem artystycznym Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

W tej edycji plebiscytu prezydent Katowic zdecydował o uznaniu głosów mieszkańców zaangażowanych również w ubiegłoroczny plebiscyt i postanowił upamiętnić także Kazimierza Kutza, który zarówno w 2020 roku, jak i w tym, znalazł się w gronie trzech kandydatów z największą liczbą głosów.

W ubiegłym roku z uwagi na rozpoczynającą się epidemię plebiscyt nie został rozstrzygnięty. Przyczyną była pandemia.

Miasto koncentrowało się na tych obszarach, które wymagały pilnej interwencji i wsparcia. Pieniądze, które miały być wydane na powiększenie Galerii Artystycznej, zostały wydane w inny sposób.

– Szanując wolę tych, którzy w ubiegłym roku bardzo licznie zagłosowali na prof. Krzysztofa Uniłowskiego, chcemy oddać cześć także tej postaci, cenionej nie tylko w środowisku akademickim – dodaje prezydent Marcin Krupa.

Jego decyzją ten poważany i lubiany wykładowca Uniwersytetu Śląskiego został uhonorowany tablicą pamiątkową, która zawisła przy wejściu do Biblioteki Śląskiej.

Poniżej fot. popiersia Józefa Świdra.

***

Poniżej ważny komunikat.

Gromadzimy dziennikarski materiał dokumentujący okres stanu epidemii. Zbieramy ważne informacje a także doświadczenia osób, które zetknęły się z różnymi sytuacjami, w tymi takimi o charakterze patologicznym. Liczymy na kontakt osób, które np. straciły bliskich poprzez niewłaściwe podejście, zaniechanie, zwłokę czy nieprawidłowo przeprowadzone testy. Bardzo zależy nam na kontakcie ze strony diagnostów i innych osób zatrudnionych w laboratoriach COVID-19, ratowników medycznych, personelu szpitali. Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Za BP UM Katowice. Fot. również.