Ostrzegamy przed dezinformacją i wirusem.

Ostrzegamy przed dezinformacją i wirusem.

19 sierpnia 2021 Wyłącz przez administrator

Tym razem oszustwo to jest wyjątkowo obrzydliwe.
Rzekoma siostra dziewczyny pobitej do nieprzytomności na ulicy Katowic apeluje o pomoc w ustaleniu sprawcy pobicia, którego policja rzekomo nie może znaleźć.
Udostępniającym post blokowane jest konto.

***

Wczoraj w Grupie Katowice Dziś, wśród postów do udostępnienia, znalazł się apel od siostry ciężko pobitej osoby. Jak się okazało – pod prawdziwą użytkowniczkę Facebooka ktoś się podszył.

Fotokopię postu publikujemy poniżej. Składał się on z trzech zdjęć i treści.

Zdjęcia są drastyczne. I choć osoby, które na nich widać, są inne, cała ta sytuacja do złudzenia przypomina tę, do której doszło niedawno na ul. Mariackiej w Katowicach.

Jak pamiętacie (być może) została tam bardzo ciężko pobita młoda kobieta. Stało się to w biały dzień, wokół byli ludzie, niektórzy nawet zarejestrowali to zdarzenie.

Kończąc ten wątek przypomnieć chcemy, że wczoraj opublikowaliśmy apel pani Małgorzaty o pomoc dla pobitej Dominiki.

Dominika ciągle przebywa w szpitalu, a jej obrażenia są bardzo ciężkie. Sprawcę pobicia już zatrzymano – przebywa w areszcie.

Żerując na tej tragedii ktoś wrzucił na Facebook wirusa. Jest on ukryty w poście na temat rzekomego pobicia młodej kobiety na ulicy Katowic.

Na trzech zdjęciach widać ulicę niezidentyfikowanego miasta wieczorem. Rozmawia ze sobą para – młody mężczyzna i kobieta.

Na drugim zdjęciu mężczyzna robi zamach ręką. Szykuje się do uderzenia pięścią.

Na trzecim zdjęciu widać leżącą kobietę. Jest nieprzytomna.

Treść postu: „Błagam was o pomoc. Wyrządził krzywdę mojej siostrze, a policja nie może go odnaleźć… Proszę udostępnij, może ktoś z twoich znajomych go rozpozna”.

Pod zdjęciami wygenerowany jest link (kto go kliknie, ten naraża się na utratę kontroli nad kontem na Fb). Czytamy wstęp do rzekomego artykułu na stronie (z dziwnym adresem) OSONOWIEC.XYZ:

„Mamy nagranie. Katowice: 29-letnia kobieta została dotkliwie pobita i molestowana w centrum miasta”.

Przed udostępnieniem postu skontaktowaliśmy się z panią Moniką, od której go otrzymaliśmy. Z treści wynikało, że jest siostrą pobitej.

I okazało się, że jest to oszustwo. Pani Monika niczego takiego do nas nie przysłała.

Była w pracy i nawet nie korzystała z Fb, kiedy nagle z jej konta rozesłany został jakiś wirus.

Jej konto zostało zablokowane. Na szczęście Fb pozwolił jej odzyskać konto, po czym pani Monika zmieniła hasła.

To nauczka dla nas wszystkich, by uważać. I by ze szczególną ostrożnością traktować korespondencję nadchodzącą od nieznanych nam osób.

Fotokopia postu poniżej.

***

Poniżej ważny komunikat.

Gromadzimy dziennikarski materiał dokumentujący okres stanu epidemii. Zbieramy ważne informacje a także doświadczenia osób, które zetknęły się z różnymi sytuacjami, w tymi takimi o charakterze patologicznym. Liczymy na kontakt osób, które np. straciły bliskich poprzez niewłaściwe podejście, zaniechanie, zwłokę czy nieprawidłowo przeprowadzone testy. Bardzo zależy nam na kontakcie ze strony diagnostów i innych osób zatrudnionych w laboratoriach COVID-19, ratowników medycznych, personelu szpitali. Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

 

 

Fot. tyt. Pixabay.