Ten przepiękny widok zachwycił mnóstwo ludzi.

Ten przepiękny widok zachwycił mnóstwo ludzi.

3 lipca 2021 Wyłączono przez administrator

Kilkanaście balonów żeglowało po błękitnym niebie.
Nieczęsto dane nam jest oglądać taki widok.

***

Balony wystartowały z Pól Marsowych w Parku Śląskim. 19 załóg uczestniczyło w pierwszym dniu zmagań o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego.

Zawody balonów na ogrzane powietrze to element obchodów stulecia powstań śląskich.

Zawody polegają nie tylko na tym, by jak najszybciej pokonać wyznaczoną trasę. Na końcu załogi mają za zadanie zrzucić marker (ciężarek ze wstążką) jak najbliżej znaku wyznaczonego na ziemi.

Konkurencji jest jednak więcej i mają dość osobliwe nazwy, takie jak np. „hare and hound” (pogoń za lisem). Polega ona na tym, że jeden z balonów startuje ze wspólnego miejsca 10-15 min przed resztą i jego celem jest zgubić innych pilotów, aby jak najmniejsza liczba balonów doleciała do punktu jego lądowania.

Jak działa balon? Dzięki podstawowemu prawu fizyki, opartemu na prostej zasadzie, że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego.

Choć układ sterowania wydaje się bardzo prosty – podgrzanie powietrza wewnątrz powłoki powoduje uniesienie balonu, a odpowietrzanie – jego opadanie, sterowanie takim statkiem powietrznym wymaga bardzo dużych umiejętności.

Piloci mają możliwość pozycjonowania balonu wyłącznie w górę lub w dół, a ich przemieszczanie jest możliwe dzięki wykorzystaniu ruchów powietrza oraz wiatru. Dlatego tak ważne podczas lotów są warunki atmosferyczne.
Sterujący balonem są w stanie precyzyjnie kontrolować wysokość lotu, jednak to ich wiedza meteorologiczna, ocena rzeźby terenu oraz doświadczenie pozwalają na oszacowanie kierunków czy prędkości lotu.

Nylonowe lub poliestrowe powłoki balonów mają imponujące rozmiary (nawet 3 600 m3). Oprócz charakterystycznego elementu tzw. czaszy, balony składają się z kosza ratanowego (to dzięki niemu wytrzymują liczne uderzenia podczas lądowania) oraz systemu zasilania (palników, węży i butli z gazem propan-butan lub propanem technicznym).

Jako że najbardziej pożądanym czynnikiem podczas lotów jest słaby wiatr (2-3 m/sek), najlepszą porą do ich odbywania jest wczesny ranek lub późne popołudnie. Z tego powodu pierwszy lot konkursowy zaplanowany był na godzinę 18:30 w sobotę, a drugi o godz. 05:30 w niedzielę 4 lipca.

Dokładna trasa przelotu oraz konkurencje są ogłaszane przez dyrektora sportowego zawodów 30 min przed wylotem w zależności od warunków meteorologicznych oraz sytuacji synoptycznej.

To niespotykane dotąd w regionie wydarzenie można jeszcze jutro podziwiać zarówno na żywo w Parku Śląskim (Pola Marsowe), jak również podczas transmisji LIVE w Internecie.

Jutrzejszy prpgram:

05:30 – drugi lot konkursowy /transmisja internetowa/
18:00 – zakończenie zawodów i wręczenie nagród
18:30 – pokazowy przelot wszystkich balonów

Zarówno loty konkursowe, jak i pokazowe odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzje o rozpoczęciu zawodów podejmuje kolegium sędziów.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Za: BP UMWŚ. Fot. Dawid Hutmański.