Mamy bardzo dużo zyskać. Tymczasem Związek Miast Polskich twierdzi, że stracimy.

Mamy bardzo dużo zyskać. Tymczasem Związek Miast Polskich twierdzi, że stracimy.

30 lipca 2021 Wyłącz przez administrator

I wylicza konkretne sumy – ogromne.

***

Rząd reklamuje Polski Ład jako coś, co sprawi, że będzie nam się żyło niczym we Francji czy Niemczech. Tymczasem Związek Miast Polskich twierdzi co innego.

Związek Miast Polskich stworzył nawet specjalną stronę w internecie, która wylicza konkretne sumy, po wpisaniu miejscowości, w której mieszkamy.

Katowice mają stracić na Polskim Ładzie blisko 162 mln zł. Chorzów 41,6 mln zł. Tychy 61,9 mln zł. Sosnowiec 81,3 mln zł. Bytom 52,4 mln zł. Dąbrowa Górnicza 50,7 mln zł. Zabrze 60,3 mln zł. Gliwice 88,7 mln zł.

Szacunek ten opiera się na danych Ministerstwa Finansów. Dlatego też wystąpiliśmy do tego resortu z prośbą o stanowisko i odpowiedź czy szacunki te są prawdziwe.

Wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer twierdzi, że tak:

Wiceprezydent Mejer: „W przypadku Rudy Śląskiej jest to kwota powyżej 53 mln złotych. Warto pamiętać, że to są nasze pieniądze, które wydajemy na realizacje podstawowych zadań gminy.

Są to środki, które wydajemy na utrzymanie dróg, terenów zielonych, oświetlenie, utrzymanie szkół i przedszkoli itp”.

Czekamy na stanowisko Ministerstwa Finansów. Kwoty są bardzo wysokie – na pewno wpłyną na rozwój miejskich inwestycji i inne ważne zadania miast, finansowane z ich budżetów.

Na zdjęciu: jeden z nowych autobusów elektrycznych kupionych przez Katowice. Stronę z wyliczeniem ZMP znajdziesz pod adresem: https://natwojkoszt.pl.

***

Redaktor Naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Ciekawe czy odgadniecie, gdzie znajduje się mural widoczny na zdjęciu? I jaki mural jest najnowszym w Katowicach?

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Fot. PKM Katowice.