Już 25 lipca: „Odpust u Babci Anny”.

Już 25 lipca: „Odpust u Babci Anny”.

21 lipca 2021 Wyłączono przez administrator

Klimatyczna atmosfera katowickiego Nikiszowca i czarodziejski urok jarmarku.
I choć na czas jarmarku zmieniona będzie organizacja ruchu, to nie trzeba będzie dojeżdżać tam autem prywatnym.

***

Organizatorzy zapewniają, że każdy, kto tylko zechce, będzie mógł dojechać na Nikiszowiec bezpłatną linią autobusową.

Ale, zanim podamy informacje praktyczne, trochę o samym odpuście. Będzie moc atrakcji.

Znakiem rozpoznawczym imprezy jest unikalne rękodzieło. W tym roku na katowickim Nikiszu pojawić się ma aż 100 wystawcó z całej Polski.

Na smakoszy kuchni regionalnej czekać będzie kilkanaście stoisk z produktami spożywczymi. Zaś przed kościołem staną budy odpustowe ze śląskimi maszketami.

Dużo atrakcji zaplanowano dla dzieci. Wśród nich oczywiście karuzela łańcuszkowa „keciok”.

Organizatorzy pamiętają, że choć pandemia na czas miesięcy letnich odpuściła, to zagrożenie pozostaje. Dlatego tegoroczny „Odpust u Babci Anny” odbywać się będzie na większym obszarze.

Początek o godz. 10. Zakończenie o godz. 20.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Specjalna bezpłatna linia autobusowa

W dniu Odpustu wprowadzona zostanie specjalna bezpłatna linia autobusowa, Autobusy kursować będą wahadłowo co 15 minut z katowickiego dworca, przez Centrum Przesiadkowe Sądowa i Centrum Przesiadkowe Zawodzie. Linia będzie kończyć się na przystanku Janów Zamkowa Skwer, skąd jest już tylko parę kroków na Odpust. Kursy od 10:00 do 19:30 w kierunku Nikiszowca , a z Nikiszowca do centrum Katowic w godzinach od 10:35 do 20:20. Czas podróży to 20-25 minut. Zachęcamy do skorzystania z tej linii i pozostawiania samochodów na parkingach publicznych zlokalizowanych przy ww. przystankach. Na każdym przystanku dyżurować będzie służba informacyjna, pomagająca dotrzeć na Odpust. Stanowiska do odjazdu darmowych autobusów będą oznaczone flagami z logiem Jarmarku Na Nikiszu, a autobusy oznaczone będą chorągiewkami z logiem Jarmarku.

Parkowanie

Będzie możliwość skorzystania z parkingów publicznych zlokalizowanych m.in. wzdłuż trasy przejazdu bezpłatnego autobusu oraz autobusów komunikacji miejskiej. Najlepszym sposobem dojazdu na Odpust jest pozostawienie samochodów na parkingach i skorzystanie z komunikacji publicznej.

Zmiana organizacji ruchu drogowego w obszarze Nikiszowca

25 lipca, w godzinach od 10:00 do 20:00 całe osiedle Nikiszowiec, w tym ul. Nałkowskiej, objęte będzie zakazem wjazdu. Zakaz ten nie będzie dotyczył osób posiadających tzw. wjazdówki.
Wjazdówki zostały wydane wszystkim mieszkańcom osiedla oraz pracownikom lokalnych podmiotów i osobom obsługującym wydarzenie.
Ścisły obszar Odpustu tj. ul. Nałkowskiej (od skrzyżowania z ul. Szopienicką), ul. Krawczyka, ul. Rymarska i Plac Wyzwolenia (od przejazdu kolejowego przy ul. Zamkowej) będą wyłączone z ruchu od godziny 5:00 do 24:00. Mieszkańcy ul. Nałkowskiej i Rymarskiej będą mogli wjechać za okazaniem wjazdówki od ul. Szopienickiej i zaparkować samochód na parkingach przy lodowisku Jantor. Będzie to możliwe od soboty 24 lipca. Zakaz zatrzymywania się i parkowania na ul. Nałkowskiej będzie obowiązywał przez cały dzień 25 lipca.
Msze odpustowe w Kościele św. Anny są ważnym momentem w życiu społeczności dzielnicy. Z uwagi na rozmiar wydarzenia nie ma możliwości dojazdu samochodami przed sam kościół. W szczególnych przypadkach, m.in. dla starszych mieszkańców Janowa, możliwy będzie wjazd samochodem na teren probostwa. Wjazd będzie możliwy również dla wskazanych przez parafię starszych mieszkańców Nikiszowca posiadających wjazdówki. Liczba miejsc jest ograniczona.
Dla starszych mieszkańców osiedla „Korea” zaplanowano dwa kursy mikrobusu, podczas dwóch wybranych mszy (z osiedla na teren probostwa). Liczba miejsc w mikrobusach jest ograniczona.

Zmiany w zakresie kursowania komunikacji miejskiej

Z uwagi na zamknięcie osiedla dla ruchu, w dniu 25 lipca obowiązywać będzie zmieniony rozkład jazdy autobusów ZTM.
Linie 72, 108, 695 i 920:
W kierunku Giszowca, po obsłudze przystanku „Janów Lwowska Szkoła” autobusy przejadą ul. Oswobodzenia i ul. Szopienicką z obsługą przystanków „Nikiszowiec Szyb Wilson” i „Nikiszowiec Szpital” i wrócą na stałą trasę od przystanku „Nikiszowiec Szyb Pułaski”.
W kierunku Szopienic, po obsłudze przystanku „Nikiszowiec Szyb Pułaski” pojadą ulicą Szopienicką z obsługą przystanków „Nikiszowiec Szpital” i „Nikiszowiec Szyb Wilson” i wrócą na stałą trasę od przystanku „Janów Lwowska Szkoła”.
Dla ww. linii, na czas trwania Odpustu nie będą obsługiwane przystanki: „Nikiszowiec Kościół”, „Janów Zamkowa Skwer” i „Janów Spółdzielnia Inwalidów”.
Linia 109
W kierunku Janowa po obsłudze przystanku „Janów Lwowska Szkoła” autobus pojedzie ul. Ociepki z obsługą przystanku „Janów Spółdzielnia Inwalidów” i włączy się na stałą trasę na przystanku „Janów Zamkowa Skwer”.
W kierunku Szopienic po obsłudze przystanku „Janów Zamkowa Skwer” pojedzie ul. Ociepki z obsługą przystanku „Janów Spółdzielnia Inwalidów” i wróci na stałą trasę na przystanku „Janów Lwowska Szkoła”.
Dla ww. linii, na czas trwania Odpustu nie będą obsługiwane przystanki: „Nikiszowiec Kościół”, „Nikiszowiec Szpital” i „Nikiszowiec Szyb Wilson”.
Linia 292
W kierunku Mysłowic po obsłudze przystanku „Nikiszowiec Szyb Pułaski” autobus pojedzie ul. Szopienicką z obsługą przystanków „Nikiszowiec Szpital” i „Nikiszowiec Szyb Wilson”, ul. Ociepki z obsługą przystanku „Janów Spółdzielnia Inwalidów” i wróci na stałą trasę na przystanku „Janów Zamkowa Skwer”.
W kierunku Giszowca po obsłudze przystanku „Janów Zamkowa Skwer” pojedzie ul. Ociepki z obsługą przystanku „Janów Spółdzielnia Inwalidów” i ul. Szopienicką z obsługą przystanków „Nikiszowiec Szyb Wilson” i „Nikiszowiec Szpital” i wróci na stałą trasę od przystanku „Nikiszowiec Szyb Pułaski”.
Dla ww. linii, na czas trwania Odpustu nie będzie obsługiwany przystanek „Nikiszowiec Kościół”.
Linia 930
W kierunku Nikiszowca po obsłudze przystanku „Janów Szopienicka Punkt Szczepień” autobus pojedzie ul. Szopienicką z obsługą przystanku „Nikiszowiec Szyb Wilson” do przystanku końcowego „Nikiszowiec Pętla”.
W kierunku Szopienic po obsłudze przystanku początkowego „Nikiszowiec Pętla” pojedzie ul. Szopienicką z obsługą przystanku „Nikiszowiec Szyb Wilson” i wróci na stałą trasę na przystanku „Janów Szopienicka Punkt Szczepień”.
Dla ww. linii, na czas trwania Odpustu nie będą obsługiwane przystanki „Nikiszowiec Kościół”, „Janów Zamkowa Skwer”, „Janów Spółdzielnia Inwalidów” i „Nikiszowiec Szpital”.

***

Redaktor Naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Za BP UM Katowice. Fot. Jarmark na Nikiszu.