Hurra! Koncerty promenadowe wracają do parku Kościuszki w Katowicach.

Hurra! Koncerty promenadowe wracają do parku Kościuszki w Katowicach.

16 lipca 2021 Wyłącz przez administrator

Nie wiemy, jak wam, ale nam bardzo ich brakowało.
Pierwszy już 25 lipca.
Będą nie lada atrakcje.

***

Już od kilkudziesięciu lat wakacyjne niedziele w parku Kościuszki przyciągają setki miłośników dobrej muzyki. Muzyka klasyczna, operetka, lekka muzyka rozrywkowa – w otoczeniu przyrody i w letnim słońcu brzmi jeszcze przyjemniej.

Pandemia nie ułatwia organizacji koncertów, nawet plenerowych, jednak już od niedzieli 25 lipca muzyka znów będzie rozbrzmiewać w otoczeniu katowickiego parku. Punktualnie o godz. 11.00 oczko wodne niedaleko pomnika Kościuszki zamieni się na godzinę w scenę muzyczną.

Koncerty promenadowe słyną z różnorodności, zarówno w doborze zapraszanych artystów, jak i repertuaru. Widać to dobrze już w pierwszych dwóch propozycjach.

Muzyczne lato otworzy zespół Symetrio. To trzy akordeony wsparte przez perkusję. Zespół powstał w 2014 roku, jego celem jest ukazywanie piękna i wszechstronności akordeonu.
Artyści występowali w najlepszych polskich salach koncertowych (NOSPR, NMF), często pojawiają się za granicą. Repertuar Symetrio jest bardzo szeroki, począwszy od baroku, przez klasycyzm, muzykę bałkańską i folkową aż po autorskie kompozycje.

W Katowicach obiecują m.in. utwory Marii Kalaniemi i… Stinga.

Zupełnie inny klimat przyniesie pierwszy koncert w sierpniu. W parku Kościuszki usłyszymy wtedy zespół Zośka.

Laureaci programu Dzielnica Brzmi Dobrze łączą muzykę elektroniczną z alternatywą, proponując brzmienia z pogranicza popu i chilloutu, wzbogacone o żywe instrumenty.

W kolejne niedziele w parku Kościuszki spotkamy się z folklorem góralskim, muzyką dawną, operą i operetką.

Wstęp na koncerty promenadowe jest wolny, jednak ze względu na obostrzenia pandemiczne organizatorzy gwarantują miejsca siedzące tylko dla pierwszych 250 osób.

– Zachęcamy jednak do zabierania własnych krzesełek, leżaków albo koców piknikowych i, zachowując dystans, słuchania muzyki równie blisko sceny, na pobliskich polankach – mówi Łukasz Kałębasiak z Miasta Ogrodów.

W przypadku niepogody koncerty odbędą się 30 minut później, o godz. 11.30 w sali koncertowej Miasta Ogrodów na placu Sejmu Śląskiego. Warto więc ok. godz. 10 sprawdzić stronę miasto-ogrodow.eu i profil FB Miasta Ogrodów.

Dla wszystkich, którym będzie w niedzielę mało muzyki, przez cały lipiec i sierpień w amfiteatrze parku Zadole znakomici pianiści występują na Piano-Tężnia Festiwalu.

Wśród wykonawców koncertów o godz. 17 znajdziemy Beatę Bilińską, Andrzeja Wiercińskiego czy Pawła Tomaszewskiego. Wstęp jest wolny, ale miejsca są również limitowane.

Koncerty w Parku Kościuszki
„Promenada po muzyce”

25.07.2021
„Better together”
Symetrio
Marcin Jabłoński – akordeon / Adam Potera – akordeon / Krystian Saciłowski – akordeon / Jakub Kotowicz – perkusja
W programie: muzyka autorska, utwory Marii Kalaniemi, Stinga oraz melodie tradycyjne

1.08.2021
„Poetyczność”
Zośka
W programie: utwory własne zespołu Zośka

8.08.2021
„Powiew wiatru z gór”
Kapela PoPieronie:
W programie: muzyka autorska inspirowana melodiami ludowymi

15.08.2021
„Organowe podróże”
Roman Hyla / Kazimierz Salik – cyfrowy odpowiednik organów piszczałkowych
W programie: największe przeboje muzyki klasycznej (L. van Beethoven, F. Chopin, E.Grieg), muzyki filmowej („Gwiezdne wojny”, „Piraci z Karaibów”), muzyki rozrywkowej (J.M. Jarre)

22.08.2021
XV Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień talentów”
Wokalna promenada
Sylwia Ziółkowska – sopran
Natalia Płonka – mezzosopran
Stanisław Napierała – tenor
Wiktor Yankovsky – baryton
Mirella Malorny – fortepian
W programie: ulubione pieśni (P. Tosti, L. Denza), arie i ensemble z oper (G. Rossini, G. Bizeta, W.A. Mozart, G. Donizetti, G. Verdi, G. Meyerbeer, R. Chapi, L. Delibes) i operetek (I. Kálmán, F. Lehár)

29.08.2021
„Babie lato”
Zespół Aetas Baroca
W programie: słoneczny kolaż muzyki kameralnej dojrzałego baroku
Obowiązują obostrzenia związane z przestrzeganiem reżimu sanitarno-epidemiologicznego!

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Za Miasto Ogrodów/BP UM Katowice. Fot. MO.