Fest Festival w Parku Śląskim w Chorzowie tylko dla zaszczepionych.

Fest Festival w Parku Śląskim w Chorzowie tylko dla zaszczepionych.

26 lipca 2021 Wyłącz przez administrator

Niektórzy artyści odwołali występy.
Sami organizatorzy czekają na zgodę rządu, by poszerzyć grono tych, którzy mogą wejść na koncerty.
Zauważyliśmy prawdopodobną możliwość, że niezaszczepieni także będą wpuszczani (i o nią pytamy).

***

Fest Festival odbywać się będzie od 11 do 14 sierpnia.

Wielu artystów z Polski i z zagranicy. Tysięczna publiczność.

Jak przed pandemią. Ale czy rzeczywiście.

Na stronie FF – w zakładce FAQ (często zadawane pytania), jedno z nich brzmi następująco: „Kto może wejść na teren festiwalu?”.

I odpowiedź: „W tym roku, zgodnie z rozporządzeniem rządu, na teren festiwalu mogą wejść tylko osoby zaszczepione przeciw SARS-CoV-2”.

W osobnej informacji (na początku lipca opublikowanej na stronie FF na Facebooku) organizatorzy wyjaśniali:

„Pomimo wielu prób, cały czas nie dostaliśmy od rządu potwierdzenia, że w wydarzeniu mogą uczestniczyć osoby posiadające certyfikat ozdrowieńców i negatywnego wyniku testu. W związku z czym udział w wydarzeniu mogą wziąć udział osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Jeszcze raz zaznaczamy, że jest to decyzja niezależna od nas”.

W informacji tej (https://www.facebook.com/festfestivalpl/posts/2621438914825259) organizatorzy pisali, że wpuszczać będą osoby legitymujące się jednym z czterech dokumentów:

1. Pisemnym oświadczeniem.
2. Certyfikatem szczepienia w aplikacji mObywatel.
3. Zaświadczeniem z rządowego portalu gov.pl.
4. Unijnym certyfikatem.

Zarazem organizatorzy podkreślili:

„Podkreślamy, że do uczestnictwa w wydarzeniu wymagany jest JEDEN z w/w dokumentów, a my jako organizator mamy prawny obowiązek wpuścić na teren imprezy masowej wyłącznie osoby, które przedstawią powyższy dokument”.

Co oznacza, że osoby, które okażą wyłącznie swoje pisemne oświadczenie, nie będą już musiały w żaden inny sposób dowodzić prawdziwości tego swojego oświadczenia.

Wydaje się, że przynajmniej dla części osób, będzie to furtka do ominięcia rządowego zakazu wstępu na festiwal dla osób nie zaszczepionych. Poprosiliśmy organizatorów FF o komentarz.

Ciekawi jesteśmy co odpowiedzą. Kopia wzoru pisemnego oświadczenia poniżej.

Niektórzy artyści protestują przeciwko dzieleniu miłośników muzyki na zaszczepionych i innych. Z występu na FF zrezygnował Kult.

Nie wystąpi również Molesta Ewenement. Zespół zamieścił oświadczenie w tej sprawie na Facebooku (jego obszerne fragmenty poniżej):

„W momencie podpisania umowy, 23 marca 2021 r. nie było przesłanek, że organizatorzy koncertów będą musieli selekcjonować publiczność. Zespół Molesta Ewenement nie zgadza się z takimi ograniczeniami, ponieważ jest to sprzeczne z ich przekonaniami.
Zdajemy sobie sprawę, że wprowadzone przez Follow The Step ograniczenia nie są widzimisię Agencji, ale wynikają z rozporządzeń rządowych. Rozumiemy też, że sytuacja branży koncertowej po ponad roku trwania pandemii jest bardzo trudna, ale warunek zaszczepienia w przypadku uczestnictwa w koncercie będący jednocześnie warunkiem „sine qua non” jest nie do zaakceptowania przez członków zespołu Molesta Ewenement.
Nie zgadzamy się na występ dla publiczności, która ma być selekcjonowana”.

Na koniec, krótka uwaga. Minister zdrowia odwiedził gminę Jeżowe na Podkarpaciu, gdzie odsetek osób zaszczepionych jest jednym z najniższych w Polsce. I osobiście zachęcał do szczepień.

Z kolei premier oświadczył, że rząd rozważa przymus szczepień wśród pracowników służby zdrowia. Pozostali obywatele mogą się szczepić, bądź nie, zależnie od swej decyzji.

Nie łudźmy się jednak. Rząd na pewno pracuje nad różnymi rozwiązaniami, które mają zachęcać do szczepień osoby niezaszczepione.

I udział w koncertach (bądź nie) też pewno ma być taką przysłowiową marchewką.

***

Redaktor Naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Fot. tyt. Pixabay. Wspomniane oświadczenie poniżej.