13 hektarów Lasu Murckowskiego pod ochroną – buki zostały ocalone.

13 hektarów Lasu Murckowskiego pod ochroną – buki zostały ocalone.

24 lipca 2021 Wyłączono przez administrator

Co ciekawe, radni w tej sprawie nie byli jednogłośni.
Przy jednym głosie sprzeciwu i jednym wstrzymującym się Rada Miasta Katowice przyjęła uchwałę o objęciu ochroną przepięknych buków z Lasu Murckowskiego.

***

Przypomnijmy zatem. Na początku roku społecznicy zaalarmowali opinię publiczną. Ujawnili plany Lasó Państwowych, które chciały wyciąć przepiękne, stare buki, rosnące w Lesie Murckowskim.

Wśród drzew, które miały zostać ścięte, były nawet i takie, które miały 150-180 lat i wymiary pomników przyrody.

Gdy sprawa została nagłośniona, leśnicy początkowo nie wycofywali się z decyzji o wycince. Tłumaczyli, że aby był zdrowy, trzeba odmładzać. Zaś buki mające już 100-120 lat, chorują, przewracają się i stanowią niebezpieczeństwo.

Zmienili zdanie po interwencji władz miasta. Prezydent Marcin Krupa zwrócił się do nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice, by zamiast ścinać pomnikowe buki, tam gdzie rosną, stworzyć Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy.

Zaś radni debatowali nad apelem do Nadleśnictwa Katowice, by to oszczędziło buki i odstąpiło od wycinki. Nadleśnictwo się wycofało z planów tej wycinki i ostatecznie poparło pomysł objęcia pięknych drzew ochroną.

22 lipca radni przegłosowali stosowną uchwałę. 13 hektarów Lasu Murckowskiego zostało Zespołem Przyrodniczo-Krajobrazowym „Las Murckowski-Buczyna”.

– Każdy, kto choć raz odwiedził to unikalne miejsce, wie, że zajmuje szczególne miejsce na mapie Katowic – przekonuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Warto dodać, że podczas dyskusji nad uchwałą omawiano także koncepcję utworzenia na omawianym obszarze rezerwatu przyrody. Kwestia ta leży poza kompetencjami Rady Miasta Katowice – dlatego radni uznali, że lepszym rozwiązaniem jest szybkie utworzenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, a także wspieranie pomysłu utworzenia rezerwatu w przyszłości.

Możliwe, że rezerwat powstanie. Maciej Biskupski, przewodniczący Rady Miasta Katowice, mówi, że w tej sprawie jest pozytywna deklaracja ze strony nadleśnictwa.

Przewodniczący podkreśla też, że w tej sprawie wszystkie kluby radnych działały w pełnej zgodzie.

– Cieszę się, że zainicjowane przez prezydenta Marcina Krupę działania przyniosły efekt w podstacji deklaracji Nadleśnictwa Katowice dotyczącej utworzenia rezerwatu. Udowodniliśmy, że jako Rada Miasta w ważnych sprawach potrafimy działać zgodnie i skutecznie ponad politycznymi podziałami – podkreśla Maciej Biskupski.

W uzasadnieniu do uchwały można przeczytać, że obszar ten „wyróżnia się cennymi walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi i kulturowymi”.

Przeprowadzona w Lesie Murckowskim inwentaryzacja przyrodnicza wykazała, że na tym terenie występują rzadkie okazy owadów, a w środowisku wodnym – godujące płazy. Celem ustanowienia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego jest ochrona cennych fragmentów krajobrazu ze względu na jego walory przyrodnicze, estetyczne, jak również zachowanie obiektów o walorach kulturowych – znajduje się tam kamienna kapliczka.

Na obszarze zespołu obowiązuje zakaz jego niszczenia, uszkadzania lub przekształcania. Nie wolno zniekształcać rzeźby terenu, zanieczyszczać gleby, przekształcać zbiorników wodnych, wydobywać skał, zabijać zwierząt, niszczyć nor i legowisk zwierząt.

 

***

Redaktor Naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Za BP UM Katowice.