Pierwszy w tym roku festiwal muzyczny z udziałem publiczności w Katowicach.

Pierwszy w tym roku festiwal muzyczny z udziałem publiczności w Katowicach.

3 czerwca 2021 Wyłącz przez administrator

11 i 12 czerwca podcienie Miasta Ogrodów wypełni muzyka.
Rytmy z całego świata.

***

Festiwal Muzyki Świata „Ogrody Dźwięków” co roku sprowadzał do Katowic artystów z całego świata, reprezentantów sceny world music.

Z festiwalowej sceny często rozbrzmiewała muzyka z basenu Morza Śródziemnego, ale i nie brakowało gości z bliższej nam części Europy – od Bałkanów po naszych najbliższych sąsiadów. Bywały edycje, których program wzbogacały zespoły z Wysp Zielonego Przylądka czy Kolumbii.

We wciąż jeszcze pandemicznym 2021 roku organizatorzy – Katowice Miasto Ogrodów – budując program festiwalu musieli sięgnąć bliżej. Dlatego jedynymi naprawdę zagranicznymi gośćmi będą muzycy węgierskiego zespołu Babra.

Choć ich bazą jest Budapeszt, przywiozą ze sobą dźwięki ze znacznie rozleglejszego obszaru. Wraz z ich muzyką ruszymy w podróż wzdłuż Dunaju, na południe, przysłuchując się temu, jak brzmią teraz Bałkany.

Babra dotrze do Katowic zresztą na kilka dni przed festiwalem, żeby na miejscu spotkać się i popracować ze znaną polską artystką. Efekty tej kolaboracji powinniśmy również usłyszeć pierwszego dnia festiwalu, w piąte 11 czerwca.

Drugi dzień rozpocznie się dźwiękami afrykańskiej kory, tradycyjnego instrumentu strunowego, na którym gra Gambijczyk Buba Badjie Kuyateh.
Artysta od lat mieszka w Polsce i jest tu już dobrze znany. Ma na koncie nawet płytę ze Stanisławem Sojką, na marginesie – absolwentem katowickiej Akademii Muzycznej.

Z Afryki przeniesiemy się do Wielkopolski, której muzyczną tradycję zinterpretował niedawno saksofonista Michał Fetler.

Tak powstał jego projekt Polmuz, w którym towarzyszy mu jeszcze kilku świetnych muzyków. Fetlera, podobnie jak Sojkę, również łączy z Katowicami Akademia. Pojawia się tu także często na koncertach.

Festiwal odbędzie się z zachowaniem obowiązujących obostrzeń przeciwpandemicznych. Dlatego w podcieniach zmieści się ok. 150 słuchaczy, będą obowiązywały maseczki oraz zakaz jedzenia i picia.

Bilety na jeden wieczór: 15 zł (z Katowicką Kartą Mieszkańca) i 30 zł (normalny). Karnet na dwa wieczory: 25 zł (z Katowicką Kartą Mieszkańca) i 50 zł do kupienia na kupbilecik.pl oraz przed wydarzeniem (do wyczerpania puli miejsc).

11 czerwca, godz. 18.00:
Babra (HU) i gość specjalny.

Węgierski zespół z Budapesztu penetrujący na południe muzyczne tradycje występujące wzdłuż brzegów Dunaju. W Katowicach spotkają się na scenie z gościem specjalnym, przedstawicielem polskiej sceny folkowej.

12 czerwca, godz. 18.00: Buba Badjie Kuyateh (WAG).

Mieszkający w Polsce, pochodzący z Gambii muzyk grający na tradycyjnej afrykańskim instrumencie kora, dalekim kuzynie harfy. Znany m.in. ze współpracy ze Stanisławem Sojką.

Polmuz: projekt znanego saksofonisty Michała Fetlera, w którym wraz z przyjaciółmi rekonstruuje dawną muzykę ludową z Wielkopolski.

Bilety na jeden wieczór: 15 zł (z Katowicką Kartą Mieszkańca) i 30 zł (normalny). Karnet na dwa wieczory: 25 zł (z Katowicką Kartą Mieszkańca) i 50 zł do kupienia na kupbilecik.pl oraz przed wydarzeniem (do wyczerpania puli miejsc).

Obowiązują maseczki, dezynfekcja rąk, dystans oraz zakaz jedzenia i picia.

Za: KMO. Fot. również Na zdjęciu: La Chiva Gantiva z Kolumbii podczas występu w Katowicach.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***