Ogłoszono przetarg na opracowanie koncepcji Domu Kilara – miejsca prezentacji dorobku wielkiego artysty i edukacji muzycznej.

Ogłoszono przetarg na opracowanie koncepcji Domu Kilara – miejsca prezentacji dorobku wielkiego artysty i edukacji muzycznej.

10 czerwca 2021 Wyłącz przez administrator

Tu mieszkał jeden z największych kompozytorów naszych czasów.
Geniusz muzyki, jakim był Wojciech Kilar, choć nie urodził się w Katowicach, to tu żył.
Tu powstało szereg jego wspaniałych utworów, będących muzyczną oprawą wielu oskarowych produkcji filmowych.
***

Dom Kilara ma być Centrum Edukacji Muzycznej. Będzie tu prezentowany dorobek Kilara i Śląskiej Szkoły Kompozytorów.

– Chociaż Wojciech Kilar nie urodził się w Katowicach, to mieszkał tu i tworzył przez 65 lat. Katowice stały się jego domem z wyboru i jesteśmy z tego bardzo dumni. Chcemy upamiętnić jego postać w przestrzeni miasta, dlatego kupiliśmy dom, w którym mieszkał i tworzył kompozytor – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przetarg obejmuje opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej.

W Domu Kilara – poza tym, o czym już była mowa – powstanie także mediateka prezentująca szerokie zbiory muzyczne. Z placówki mają korzystać dzieci, młodzież, lecz także i dorośli. Władze Katowic chcą, by było to miejsce chętnie odwiedzane przez ludzi, którzy zawitają do Katowic, np. ze względu na różne imprezy, konferencje, czy wydarzenia, odbywające się w mieście.

Zaplanowano, że na parterze budynku znajdą się szatnia, recepcja, sklepik z pamiątkami i kafejka. W salonie, również na parterze, prezentowana ma być postać i dorobek Wojciecha Kilara, jego działalność koncertowa, małe formy muzyczne, a dodatkowo będą mogły się tam odbywać warsztaty, mini recitale i działania interaktywno-multimedialne.

Możliwe będzie zwiedzanie gabinetu kompozytora, w którym znajdą się oryginalne meble, biurko, fortepian, książki, rękopisy i przedmioty osobiste. Z kolei sypialnia zostanie przekształcona w stałą wystawę multimedialną poświęconą Wojciechowi Kilarowi i Śląskiej Szkole Kompozytorów.

Do domu kompozytora ma być dobudowana nowa część, gdzie znajdzie się wytłumiona akustycznie sala wielofunkcyjna wraz ze sceną. Będą się mogły tam odbywać koncerty oraz inne wydarzenia. Uzupełnieniem będzie część interaktywna – wirtualne, multimedialne studio dyrygenta.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Za BP UM Katowice. Fot. S. Rybok.