Obrzydliwe malunki i wulgarne napisy pojawiły się na zabytkowym murze okalającym kalwarię przy klasztorze franciszkanów w katowickich Panewnikach.

Obrzydliwe malunki i wulgarne napisy pojawiły się na zabytkowym murze okalającym kalwarię przy klasztorze franciszkanów w katowickich Panewnikach.

17 czerwca 2021 Wyłącz przez administrator

Obecny akt wandalizmu jest jeszcze bardziej ohydny niż to, co miało miejsce rok temu.

***

Rok temu w kwietniu wandale dwukrotnie zniszczyli bardzo długi odcinek muru klasztornego przy bazylice mniejszej ojców franciszkanów w Panewnikach. Pojawiły się tam napisy sławiące jeden z klubów piłkarskich.

Choć podejrzenia mogą być kierowane w stronę fanów tego klubu, nikogo nie złapano za rękę. Wówczas zakonnicy apelowali:

„Czy autorzy, „kibice”, bądź członkowie klubu, którego nazwa została uwieczniona na naszym murze mają tyle honoru i odwagi by wskazać sprawców i naprawić szkodę?”

Sprawców nie wskazano. Szkody nie naprawiono.

Teraz na murze klasztornym pojawiły się napisy nawiązujące do innego klubu piłkarskiego. Ale obecny akt wandalizmu jest znacznie bardziej obrzydliwy ze względu na charakter treści, jakie wandale umieścili na klasztornym murze.

Swoją drogą ciekawe, czy ci pierwsi sprawcy aktu wandalizmu, i ci obecni, uważają się za katolików? Nie będziemy cytować ani opisywać tego, co widać na murze.

Po prostu publikujemy tu zdjęcia. Pozwolimy sobie także na krótki komentarz.

To nie tylko obelga wymierzona w katolików. Ta przepiękna kalwaria to część naszej wspólnej tradycji oraz historii.

Dlatego tego rodzaju akt wandalizmu świadczy o pogardzie dla tych wszystkich, którzy czują się Polakami i (lub też bądź) Ślązakami.

W ten sposób nam wszystkim napluto w twarz.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***