Mieszkanie za remont. Ten popularny program ponownie ogłoszono w Katowicach.

Mieszkanie za remont. Ten popularny program ponownie ogłoszono w Katowicach.

2 czerwca 2021 Wyłącz przez administrator

52 lokale w różnych częściach miasta.
Na liście bardzo ciekawe propozycje.

***

– „Mieszkanie za remont” to świetna okazja na własne „M” dla osób, które nie chcą brać kredytów na kupno mieszkania, ani płacić wysokiego odstępnego za wynajem na rynku komercyjnym – przekonuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jak dodaje, program jest bardzo ważny dla miasta również dlatego, że pozwala sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów. Zdarzają się też przypadki, że osoby spoza Katowic otrzymując „mieszkanie za remont”, meldują się w Katowicach i odprowadzają tu podatki.

– To bardzo ważne w czasie wyzwań demograficznych – uważa prezydent Krupa.

Program ten umożliwia wykupienie na preferencyjnych warunkach mieszkania usytuowanego w budynku stanowiącym własność wspólnoty mieszkaniowej z udziałem Miasta – już po pięciu latach zamieszkiwania w nim.

Są w nim zapisy, które zwiększają szanse „singli” na „mieszkanie za remont”. Wcześniej osoby mieszkające samotnie mogły co prawda aplikować o te lokale, ale ich szanse na zdobycie własnego lokum, przy tak wielkim zainteresowaniu, były niewielkie.
Większe szanse mają także osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. Dodatkowo punktowane są osoby, które już mieszkają w Katowicach.

Tym razem do wyboru są bardzo różne mieszkania. Najmniejsze ma powierzchnię 18 mkw. Największe 80 mkw.

Cena wynajmu za metr kwadratowy też jest różna – zależy od kilku czynników (lokalizacji czy standardu mieszkania). Stawki wynoszą od 3,21 zł do 6,93 zł.

Większość mieszkań znajduje się w śródmieściu. Ulice m.in.: Mariacka, Kozielska, Warszawska, Mikołowska, Krzywa, Andrzeja, Sienkiewicza, Plebiscytowa, Raciborska, Kościuszki.

Inne położone są w Janowie (Oswobodzenia), Zawodziu (Waleriana), Ligocie (Koszalińska, Kołobrzeska, Słupska), Piotrowicach (Grottgera, Małachowskiego), Burowcu (Letnia), Szopienicach (Bednarska, Wiosny Ludów).

Niektóre z mieszkań:
Letnia 10/4, kuchnia i dwa pokoje, 62,18 mkw, łazienka z wc, instalacja elektryczna, ogrzewanie elektryczne, możliwość wykonania gazowego.
Andrzeja 10/3, 76,53 mkw, kuchnia i 3 pokoje, łazienka z wc, instalacja gazowa i elektryczna.
Kołobrzeska 1/107, 28,80 mkw, 1 pokój i kuchnia, łazienka z wc, przedpokój, instalacja elektryczna i gazowa, piece akumulacyjne.
Koszalińska 16/66, 32,40 mkw, 1 pokój i kuchnia, łazienka z wc, instalacja gazowa, piec kaflowy do likwidacji, możliwość wykonania ogrzewania gazowego.

Pełna lista na stronie Katowice.eu.

Aby móc ubiegać się o mieszkanie za remont należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, nie można być właścicielem innego mieszkania.

Po drugie – należy spełnić kryterium dochodowe. Przykładowo – dla gospodarstwa jednoosobowego to dochód mieszczący się w widełkach od 1876,32 zł do 5003,52 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na jedną osobę musi się mieścić w przedziale od 1250,88 zł do 3252,29 zł.

Trzecim warunkiem jest brak zaległości z tytułu najmu, bezumownego zajmowania lokalu lub roszczenia regresowego.
Jeżeli dana osoba spełnia wszystkie warunki formalne, a na jedno mieszkanie jest więcej chętnych, wtedy o pierwszeństwie w zawarciu umowy decydują punkty. Tworząc punktację pod uwagę brana jest m.in.: aktualna powierzchnia mieszkalna w przeliczeniu na jedną osobę, liczba osób zamieszkujących dany lokal, kwestia posiadania dzieci, orzeczenia o niepełnosprawności czy też kwestię bezdomności.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Za BP UM Katowice. Fot. Pixabay.