Kierowcy nie zauważyli, że od wczoraj obowiązują nowe przepisy, mające znacząco poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach. Piesi zresztą też.

Kierowcy nie zauważyli, że od wczoraj obowiązują nowe przepisy, mające znacząco poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach. Piesi zresztą też.

2 czerwca 2021 Wyłącz przez administrator

Opisujemy jedną z zaobserwowanych w ostatnich godzinach sytuacji i przypominamy, jakie przepisy obowiązują od 1 czerwca.

***

Byliśmy świadkami następującej sytuacji. Przed pasami zatrzymała się jedna osoba, następnie do przejścia podeszła druga piesza i także się zatrzymała.

Obie te osoby nie weszły na pasy, ponieważ z obu stron nadjeżdżały samochody. Jeden zatrzymał się przed pasami, drugi pojechał dalej.

Samochód z jednej strony stał a z przeciwnej nadjechał autobus komunikacji miejskiej. Przejechał nie zatrzymując się przed pasami.

Za nim kolejny samochód. Także przejechał nie zwracając uwagi na czekających pieszych.

Następnie to samo uczynił mężczyzna jadący na skuterze. Przejechał nie zwracając uwagi na to, że na chodniku stoją piesi i czekają na możliwość przejścia po pasach, a z drugiej strony już stoi samochód.

Wczoraj i dziś widzieliśmy również pieszych nie stosujących się do nowych regulacji. Chodzi o wpatrywanie się w smartfon podczas przechodzenia przez jezdnię.

Przypominamy zatem. Od wczoraj obowiązują nowe przepisy. Są one dość oczywiste i trudno kwestionować ich zasadność:

Pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem (nie dotyczy tramwaju) już przy wchodzeniu na przejście dla pieszych,
zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych w sposób, który może ograniczać możliwość obserwacji sytuacji na jezdni podczas wchodzenia i przechodzenia przez przejście dla pieszych lub jezdnię.

Na drogach ekspresowych i autostradach kierujący jest zobowiązany do utrzymywania minimalnej odległości od poprzedzającego pojazdu obliczonej w metrach jako połowy wartości prędkości, z jaką się porusza (np. przy prędkości 120 km/h musi to być co najmniej 60 m).

W obszarze zabudowanym przez całą dobę obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, chyba że znaki drogowe stanowią inaczej.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Fot. Policja Śląska.