Są piękne, świetnie wyposażone i nie kopcą. Kolejnych pięć nowych autobusów trafiło do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach.

Są piękne, świetnie wyposażone i nie kopcą. Kolejnych pięć nowych autobusów trafiło do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach.

31 maja 2021 Wyłącz przez administrator

Zamiast silników spalinowych – mają elektryczne.
W lipcu przyjadą kolejne. Po stolicy woj. śląskiego będzie jeździło już kilkadziesiąt elektryków.

***

W lipcu PKM w Katowicach otrzyma dalszych pięć elektryków. Wówczas będzie już dysponował aż 20-ma autobusami na prąd.

Autobusy są nie tylko ekologiczne, lecz również bardzo wygodne.

– Wzrost komfortu podróży, w połączeniu z funkcjonującymi już centrami przesiadkowymi to kolejny czynnik, który ma zachęcić mieszkańców do korzystania z tych rozwiązań. Autobusy elektryczne idealnie nadają się do wykorzystania w centrach miast i wszędzie tam, gdzie prędkość komunikacyjna jest niewielka ze względu na warunki drogowe. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nowe autobusy jeżdżą na liniach nr 9, 10, 115 i 297. Ładowane są za pomocą pantografu.

W skład wyposażenia solarisów wchodzą m.in. ogrzewanie oraz dwustrefowa klimatyzacja. Ta automatycznie dostosowuje temperaturę wewnątrz przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej.

Mają duży i czytelny wyświetlacz wewnątrz pojazdu z dynamiczną informacją pasażerską (pokazującą m.in. informacje o trasie przejazdu, nazwę kolejnego przystanku, datę i godzinę). Z głośników płyną głosowe zapowiedzi przystanków.

Przyciski oznaczone są alfabetem Braille’a. Autobusy posiadają monitoring obejmujący kamery przestrzeni pasażerskiej oraz kamerę cofania i osobną kamerę w miejscu pracy kierowcy.

Ich wyposażenie obejmuje także dodatkowe oświetlenie pomostów wejściowych oraz tzw. „przyklęk” i platformę dla wózków inwalidzkich, ładowarki USB pozwalające pasażerom doładować urządzenia mobilne oraz darmową sieć Wi-Fi dla pasażerów.
Całość wyposażenia dopełnia zestaw urządzeń ŚKUP (Śląska Karta Usług Publicznych), umożliwiający m.in. zakup biletu w pojeździe.

Zakup autobusów możliwy był dzięki pieniądzom przekazanym przez Unię Europejską.

– Zakup autobusów nisko i zeroemisyjnych to nasz wkład w ochronę czystości powietrza – mówi Roman Urbańczyk, prezes PKM Katowice.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Za BP UM Katowice. Fot. również.