Patologii parkingowej w Katowicach dziesiątki tysięcy przypadków.

Patologii parkingowej w Katowicach dziesiątki tysięcy przypadków.

6 maja 2021 Wyłącz przez administrator

Na mapie największych patologii parkingowych w Katowicach pojawiły się już punkty, zgłoszone przez mieszkańców.
I systematycznie ich przybywa, co prezentujemy.
Straż miejska, na wezwanie katowiczan, podejmuje kolejne interwencje.
Tylko w śródmieściu – od początku akcji „Wyzwanie: parkowanie” – było ich już 140.
Wrażenie też robi statystyka związana z przypadkami nieprawidłowego parkowania w mieście.
W 2019 i 2020 roku aż 33 tysiące interwencji.

***

Od 4 maja na stronie wyzwanieparkowanie.katowice.eu można zapoznawać się z miejscami, gdzie niesforni (delikatnie mówiąc) kierowcy najczęściej łamią przepisy. Zostawiają auta na zieleńcach, na chodnikach, nawet na przejściach dla pieszych.

Można też (do czego katowicki magistrat zachęca) nadsyłać zgłoszenia miejsc, gdzie ten problem występuje szczególnie często. Następnie one również znajdą się na mapie.

Od momentu rozpoczęcia akcji w śródmieściu strażnicy miejscy podjęli blisko 140 interwencji. Rozdali też około 1 tys. ulotek (przypominających mandat).

– W śródmieściu mamy ponad 2000 miejsc parkingowych. Utworzyliśmy także cztery centra przesiadkowe – w tym aż trzy o charakterze park and ride, w których na kierowców czeka blisko 1000 bezpłatnych miejsc parkingowych. Pomimo tego obserwujemy, że w ostatnich latach coraz częściej rozjeżdżane są trawniki i zieleńce. Niektóre pojazdy blokują chodniki, co stanowi duże utrudnienie dla rodziców z wózkami lub dla osób niepełnosprawnych. Dochodzi także do sytuacji, w których pojazd pozostawiony w niewłaściwym miejscu uniemożliwia dojazd karetce, straży pożarnej czy np. służbom miejskim wywożącym śmieci – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Akcja rozpoczęła się od centrum miasta, ale od 10 maja będzie prowadzona również we wszystkich dzielnicach. Rady dzielnic wskażą miejsca, gdzie źle zaparkowane samochody stanowią największy problem. Miejsca te będą szczególnie często patrolowane przez straż miejską.

W ramach akcji władze miasta apelują również o wskazywanie terenów zielonych, zdewastowanych przez samochody. W każdej z dzielnic jedno takie miejsce zostanie odnowione. Zostanie też tak zabezpieczone, by kierowcy nie mogli go ponownie rozjechać.

Ciekawie wygląda statystyka z ubiegłego roku, dotycząca interwencji „związanych z porządkiem w komunikacji”.

2019 rok to 21 tys. 882 interwencje.

Unieruchomiono 2114 samochodów poprzez zastosowanie blokady kół .
143 pojazdy zostały usunięte z drogi na koszt właściciela.
Przeprowadzono 1941 interwencji związanych z parkowaniem pojazdów na zieleńcach – ukarano mandatami 775 osoby, a wobec 117 zastosowano pouczenie, 3 sprawy trafiły do sądu.

2020 rok to 11 tys. 266 interwencji.

Unieruchomiono 416 samochodów poprzez zastosowanie blokady kół .
43 pojazdy zostały usunięte z drogi na koszt właściciela.
Przeprowadzono 1017 interwencji związanych z parkowaniem pojazdów na zieleńcach – ukarano mandatami 565 osoby, a wobec 177 zastosowano pouczenie, 8 spraw trafiło do sądu.

Poniżej mapka z pierwszymi miejscami parkingowej „patologii”.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Za BP UM Katowice.