Zakończono czyszczenie Rawy. Czyszczone było koryto rzeki a także jej brzegi w Katowicach.

Zakończono czyszczenie Rawy. Czyszczone było koryto rzeki a także jej brzegi w Katowicach.

25 kwietnia 2021 Wyłącz przez administrator

Wśród znalezionych w Rawie śmieci była nawet lodówka.
Sprawdzano także czy do rzeki nie są nielegalnie odprowadzane ścieki.

***

Główne prace prowadzone były przez Katowickie Wodociągi i zakończyły się kilka dni temu. Do zadań spółki należało wyczyszczenie betonowego koryta wraz z przylegającymi do niego półkami.

Prace zostały podzielone na etapy. W pierwszej kolejności z koryta Rawy wyciągane były różnego rodzaju śmieci, które pracownicy umieszczali na betonowych półkach. Następnie pakowano je do worków i przekazywano do utylizacji przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

W niektórych miejscach rzeki, do wydobycia rzeczy zalegających na dnie, konieczne było użycie koparki.

W sumie z półek rzeki usunięto 24 tony osadu. Z koryta usunięto zalegające tam śmieci, w tym odpady wielkogabarytowe, wśród których znalazła się między innymi lodówka.

Następnie rozpoczęto porządkowanie terenów zielonych w pobliżu rzeki Rawy. Zadanie to realizowane jest przez Zakład Zieleni Miejskiej. Pracownicy odnawiają 120 ławek oraz małą architekturę znajdujące się wzdłuż koryta rzeki.

Miejski Zakład Ulic i Mostów naprawia koryto rzeki oraz nawierzchnię bulwarów Rawy.

– To już kolejne porządkowanie Rawy. Trzy lata temu prowadziliśmy kompleksowe oczyszczanie w części od Brackiej do Sokolskiej, w tym na odcinkach podziemnych. Były to prace, które trwały kilka miesięcy. Wyrównano wtedy brzegi oraz półki rzeki. Teraz prowadzone były prace doraźne na odcinku od Rynku do ul. Bohaterów Monte Cassino. Prace zasadnicze już się zakończyły, a obecnie trwa porządkowanie terenu wzdłuż rzeki na bulwarach Rawy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Podczas czyszczenia Rawy sprawdza się także czy do rzeki nie są nielegalnie odprowadzane ścieki. W takcie poprzedniej takiej akcji ujawniono takie przypadki. Nielegalne instalacje były natychmiast usuwane.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Za BP UM Katowice (fot. również).