Uwaga „miny”! Za ich porzucenie grozi taka kara jak za brak maseczki na nosie.

Uwaga „miny”! Za ich porzucenie grozi taka kara jak za brak maseczki na nosie.

3 kwietnia 2021 Wyłącz przez administrator

Setki specjalnych koszy zostały rozstawione w Katowicach, by ułatwić „min” usuwanie. One też stanowią zagrożenie epidemiczne.

***

Śnieg stopniał już jakiś czas temu, a co odsłonił… wiemy wszyscy. Na środku chodnika na osiedlu, gdzie mieszka autor tego tekstu, psia kupa pojawiła się ponad miesiąc temu. Przez jakiś czas ludzie ją sprawnie omijali. Aż wreszcie ktoś w nią wszedł i roztarł na odcinku kilku metrów.

Psie odchody to problem nie tylko estetyczny. Jak podkreśla katowicki magistrat, jest to również zagadnienie o charakterze epidemiologicznym.

Kontakt ze zwierzęcymi odchodami niesie za sobą ryzyko zakażenia bakteriami lub pasożytami. Wystarczy wejść w zanieczyszczonym obuwiu do mieszkania.

Lekarze pediatrzy wymieniają pasożyty, które mogą być przyczyną groźnych schorzeń układu pokarmowego ludzi. Np.: tasiemiec psi, tasiemiec bąblowiec, glista psia.

Pasożyty te mogą wywoływać biegunki, uszkodzić wątrobę i nerki, doprowadzić do utraty wzroku.

W Katowicach rozstawiono 249 koszy na psie odchody, nadzorowanych przez Zakład Zieleni Miejskiej. Swoje kosze na psie odchody rozstawiły też niektóre spółdzielnie mieszkaniowe.

Ale nawet brak takiego kosza nie jest usprawiedliwieniem dla osób, które nie sprzątają po swoim czworonożnym podopiecznym. Zabranie na spacer foliowej torebki nie wymaga najmniejszego wysiłku.

Kara za niesprzątanie odchodów swojego psa wynosi do 500 zł. Katowicka straż miejska w minionym roku 43 razy interweniowała wobec osób, które wspomnianych nieczystości nie sprzątały. Mandatami ukarano pięcioro właścicieli psów.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Za BP UM Katowice.